• Kadir İnanır’dan Süleyman Soylu’ya ‘Selahattin Demirtaş’ yanıtı
  14 Ocak 2020

  Kadir İnanır’dan Süleyman Soylu’ya Selahattin Demirtaş yanıtı geldi.

  Soylu, ‘Devran’ adlı kitabından sahneye uyarlanan tiyatro oyununu izlemeye gidenleri hedef almıştı. Soylu’nun açıklamalarına yanıt veren Kadir İnanır, ‘derdimiz barış olsun’ dedi.

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kastamonu’da Ilgaz 2-Yurduntepe Kayak Merkezi açılış töreninde yaptığı konuşmada, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Devran‘ adlı kitabından sahneye uyarlanan tiyatro oyununu izlemeye gidenleri hedef almıştı.

  Kadir İnanır’dan Süleyman Soylu’ya: Bizim tek derdimiz barış olsun

  Sanatçı Kadir İnanır, kendisine yönelik olarak “Eksik yapmışsınız Kadir efendi, o tiyatroya gidenler… O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün fotoğrafını da assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğrafını assaydınız” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tek cümlelik yanıt verdi.

  İnanır Hürriyet’in sorusuna, “Konuşmak istemiyorum, bizim tek derdimiz barış olsun” yanıtını verdi.

  “Türkiye’nin yeniden bir çözüm sürecine gireceğine inanıyorum”

  Nisan ayında Hürriyet’ten İpek Özbey’e konuşan Kadir inanır, “Barış olmazsa hiçbir şey olmaz ki… Barışın olmadığı yere yatırımcı ve turist gelmez. Barışın olmadığı yerde üretim olmaz. Bütün evler, yuvalar darmadağın olur. İşin, aşın olmadığı yerde cinayetler, boşanmalar başlar. İş bulamayan belki suça karışır, hırsızlık, arsızlık başlar. Yazılı hukuk kuralları bozulur, herkes kendi hukukunu uygulamaya başlar. En fenalarından biri, ülkeden kaçışlar başlar.Şunu söylemek istiyorum: Göreceksiniz bu ülke çok zengin olacak. Ortadoğu’daki bütün enerji kaynakları Türkiye üzerinden geçecek. Geçtiği yerde bölge insanları iş bulacak. Huzur olduğu için yatırım gelecek. Bütün önemli fabrikalar coğrafyanın merkezi diye burayı seçecekler. Kaçanlar geri gelecek. Yurtdışına para kaçıranlar da paralarını geri getirecekler. Git Avrupa’nın şehirlerine, Türkiye’den kaçanlar birbirinin omzuna çarpıyor. Bu ülkeden utanmadan çok para kaçırdılar. Çoğunlukla bu ülkede vergiler dürüstçe ödenmedi. Vergisi ödenmeyen yerde devlet ne yapabilir? Önce vatandaş, vatandaşlık görevini yapacak. Paralarını kaçıranlar geri getirsin. Ayıp, bir tane iş yapıyorum, faturayı kesiyorum, o gün KDV’si kesiliyor. Biz enayi miyiz yani? Paraları yurtdışına kaçırmak ahlaksızlıktır. Vatanını seven adam mücadelesini burada verecek. Kimse ülkesini terk etmesin.” demişti.