• İYİ Partili Sukas’tan Suriye’de kurulacak fakültelere ilişkin açıklama
  04 Ekim 2019

  Bağdaş Çetin

  İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı Berna Sukas, Gaziantep Üniversitesi’nin Suriye’de 3 fakülte açması kararını 16 Punto’ya değerlendirdi.

  Suriye’de Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, ve Eğitim Fakültesi kurulması kararı bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.

  “Suriyeli gençlerin kendi ülkelerinde eğitim almaları doğru olandır”

  İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanı Berna Sukas, 16 Punto’ya yaptığı açıklamada Uluslararası Hukuk Kuralları çerçevesinde ülkelerin karşılıklı mutabakatı ile Gaziantep Üniversitesi’nin Suriye’de fakülte açmasına herhangi bir engel olmadığını belirtirken “Suriyeli gençlerin kendi ülkelerinde üniversite eğitimi almaları ve kendi ülkelerine hizmet etmeleri bizim için de doğru olandır” dedi.

  Kararın önünde bir engel olmadığını ve Suriyeli gençlerin kendi ülkelerinde eğitim almalarını doğru bulduğunu belirten Sukas, bir soru da yöneltti.

  Sukas, sözlerini şu soruyu sordu:

  “Gaziantep Üniversitesi ülkemizdeki yerleşkelerinde öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamış mıdır?

  “Ancak Gaziantep Üniversitesi’nin ülkemizdeki yerleşkelerinde öğrenciler için tüm ihtiyaçlar karşılanmış mıdır da sınırlarımız ötesine yatırım yapma kararı alınmıştır, bilmek isteriz.”