• İYİ Partili Aytun Çıray’dan Bahçeli’nin iddialarına yanıt
  04 Ekim 2019

  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu hedef alan açıklamalarının ardından konuşarak CHP ile HDP’nin hiçbir organik ilişkisinin olduğunu düşünmediğini açıkladı.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “CHP’nin milli meselelere sırtını dönerek PKK’dan medet umar hale gelmesi skandal ötesi bir sapma halinin tezahürüdür” açıklamasının ardından Babıali televizyonu canlı yayınına bağlanarak açıklamalarda bulundu.

  CHP ile HDP arasındaki ilişki üzerinden Millet İttifakı’na çomak mı sokulmaya çalışılıyor, sorusunu yanıtlayan Çıray, şöyle konuştu:

  “CHP Milletvekilliği yaptığım süre boyunca, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yetkili kurullarının Türkiye’nin kurucu değerlerine ters düşecek hiçbir şey görmediğin gibi tam aksine kurucu parti olma sıfatıyla başta Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm arkadaşlar hassasiyet göstermişlerdir.

  Sadece CHP için söylemiyorum, Türkiye’deki tüm meşru siyasi partilerin terörle ilişkisi olması düşünülemez bile. Eğer böyle bir şeyin delili varsa Türkiye Cumhuriyeti’nin Yargıtay’ın Başsavcılığı var. Oraya en kısa zamanda bilgi ve belgeler verilmeli, teröre destek olan hangi siyasi parti varsa kapatılmalı.

  CHP ile HDP’nin hiçbir organik ilişkisinin olduğunu düşünmüyorum

  Ben bir milletvekiliyim ve CHP ile HDP’nin hiçbir organik ilişkisinin olduğunu düşünmüyorum. HDP şeytanlaştırılarak onun üzerinden bir siyaset yürütülüyor. Diğer partileri de kurdukları sözde şeytan üçgeninin içine koymaya çalışıyorlar.

  Verin Cumhuriyet Başsavcılığı’na, ne bağırıp duruyorsunuz?

  Ben de diyorum ki boş lafı bırakın, devlet sizsiniz. Devletin bilgileri belgeleri elinizde. İspanya’da terörü yermediği için parti kapatıldı. Kardeşim sizin elinizde devlet var, imkanlar var, belgeler var. Verin Cumhuriyet Başsavcılığı’na, ne bağırıp duruyorsunuz?

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu parti var mı, var. Ben hakim değilim, savcı değilim, siyasetçiyim. Hukuki bir problem varsa bunu hukuka yansıtmak devlet yönetenlerin görevidir” dedi.