• İstanbul Sarıyer’de deprem riski iddiasıyla okul boşaltıldı
  04 Eylül 2019

  Sarıyer Reşitpaşa Mahallesi’nde bulunan Tuncay Artun İMKB Doğanevler İlkokulu’nun deprem riski nedeniyle tahliye edilmesine karar verildi. Okulların açılmasına kısa bir süre verilen karara tepki gösteren veliler bir süredir kararı çeşitli şekillerde protesto ediyor.

  Kimsenin haberi yok

  Veliler, konuyla ilgili kendilerine bildirim yapılmadığını, kimsenin konuyu tam olarak bilmediğini söylüyor. Depreme dayanıksız olduğuna dair karara neyin gerekçe olduğunu soran veliler, düzenli olarak okul önüne gelerek, kararı protesto ediyor.

  “Okul sağlam mı değil mi bilmiyoruz”

  Son durumla ilgili 16Punto’ya konuşan Reşitpaşa Mahallesi Muhtarı Engin Manav, “Okulun sağlam mı çürük mü olduğunu bilmiyoruz. Bize şu anda okulda güçlendirme yapılıp yapılamayacağına dair bir inceleme yapıldığı söylendi. Öncesinde velilere veya bana bir bilgilendirme yapılmadı. Sanıyorum Müdür’e Milli Eğitim aracılığıyla haber verdiler. O da sonradan öğrendi” dedi.

  “Çocuklar ve aileler için zor olacak”

  Okulların açılmasına kısa süre kala bu uygulamanın aileleri zor duruma düşürdüğünü belirten Manav, “Alternatif olarak gösterilen okul buradan 2 km uzaklıkta. Bunun için servis ayarlamak, git-gel yapmak külfet. Oradaki okulun sistemi de bozulacak. Sabahçı ve öğleci uygulamasına geçilecek. Normalde çocuğunu sabah gönderip öğlen okuldan alan insanlar, öğlen gönderip akşam almak durumunda kalacak” ifadelerini kullandı.