• İstanbul Havalimanı’nda Korona önlemi artırıldı
  29 Ocak 2020

  İstanbul Havalimanında koronavirüs nedeniyle geçen hafta kurulumu yapılan ve Çin’den gelen yolcuları tarayan termal kamera sayısı ikiye çıkarıldı. Bugün Çin’den gelen 4 uçağın yolcuları iki ayrı noktada kurulan iki ayrı termal kamera ile izlendi. Ayrıca Çin uçuşlarında görevli Türk Hava Yollarının (THY) uçuş ekipleri de koruyucu maske takmaya başladı.

  Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede yayılan koronavirüse karşı İstanbul Havalimanında Çin’den gelen yolculara yönelik geçen cuma günü başlatılan termal kameralı önlemler devam ediyor. Termal kamera sayısı ikiye çıkarılırken, kontrollerde Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğüne bağlı görevlilerin sayısı da artırıldı. Çin’den sabah saatlerinde gelen 4 uçağın yolcuları termal kameralarla kontrol edildi.

  Ayrıca THY’nin Çin uçuşlarında görevli kabin ve kokpit ekiplerinin de isteğe bağlı olarak koronavirüse karşı önlem olarak koruyucu maske taktıkları görüldü.

  Öte yandan Çin’de yaşayan Türkiyeli yurttaşlar da koronavirüs tehdidinin ardından Türkiye’ye dönmeye başladı. 4 ay önce dil eğitimi için Xiamen şehrine giden Eren Ocak onlardan biri. Yaşadıklarını havalimanında gazetecilere anlatan Ocak, şunları söyledi:

  “Çince öğrenmek üzere Xiamen Üniversitesine kayıt oldum. Çin tatili sırasında koronavirüsü ortaya çıktı. Okulumuz bir bildiri yayımladı. Normalde tatilimiz Mart’ın 16’sında bitecek iken ikinci bir emre kadar ‘okula kimse dönmesin’ dendi. Tatil nedeniyle şehir dışına çıkanlar geri dönmedi. Benim yaşadığım eyalatte koronavirüsü vakası 30’dan 56’ya çıktı. Gün geçtikçe de artıyor” dedi.