• İsrail’de küresel ısınmaya karşı karbondioksitle beslenen bakteri üretildi
  02 Aralık 2019

  İsrailli araştırmacılar, karbondioksit yiyen laboratuvar üretimi bakteri ile iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sunabilir.

  İsrailli araştırmacılar, birkaç aylık zaman diliminde genetik manipülasyon yoluyla enerji için organik bileşikler yerine karbondioksit CO2 tüketen bir E. coli cinsi yarattı.

  Bu gelişme sürdürülebilir yakıt ve yemek üretimine yardımcı olmak için kullanılabilir.

  Independent Türkçe’de yer alan habere göre ekip, sonuçların sentetik biyoloji alanında önemli bir adım olduğunu, “bakteriyel metabolizmanın şaşırtıcı esnekliğini” gösterdiğini ve gelecekte karbonsuz biyoüretim için çerçeve sağlayabileceğini söyledi.

  Araştırmanın kıdemli  yazarı ve Weizmann Bilim Enstitüsü’nde sistem biyolojisi çalışan Ron Milo, “Temel amacımız karbon bağlanmasını güçlendirebilecek elverişli bir bilimsel altyapı oluşturmaktı. Bu, sürdürülebilir yemek ve yakıt üretimiyle ve küresel ısınmanın yarattığı CO2 salınımıyla ilgili sorunların üzerine gitmeye yardım edebilir” diye konuştu.

  Araştırmacılar bir sonraki adımlarının CO2 salınımı sorununun üzerine gitmek için yenilenebilir elektrik yoluyla enerji üretmeyi ve bakterinin gelişebileceği koşullar hakkındaki anlayışlarını geliştirmeyi amaçlayacaklarını söyledi.