• İsrail saldırılarının bilançocu ağır: 32 ölü
  14 Kasım 2019

  İsrail’in Gazze’ye düzenlediği ve üç gün süren hava saldırılarında 32 kişi yaşamını yitirdi, 100 kişi yaralandı. Filistin İslami Cihad Hareketi, Gazze’de ateşkesin sağlandığını duyurdu

  İslami Cihad sözcüsü Musab el-Bureym, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail ile Mısır arabuluculuğunda Gazze’de ateşkesin sağlandığını ve bunun yerel saatle 05.00’da yürürlüğe girdiğini söyledi.

  Bureym, ateşkesin, İslami Cihad’ın daha önce öne sürdüğü şartlar doğrultusunda gerçekleştiğini ifade etti.

  İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nahhale, daha önce yaptığı açıklamada, ateşkes sağlanması için “suikastların durdurulması, Gazze sınırında düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılanların hedef alınmaması ve 2018’in sonunda Mısır, Katar ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda Gazze’deki ablukanın kaldırılması konusunda İsrail’le varılan uzlaşmanın uygulanması” şartlarını getirdiklerini söylemişti.

  İsrail’in Gazze saldırılarında ölü sayısı 32’ye yükseldi

  İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda şu ana kadar hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 32’ye yükseldi.

  Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Deyr el-Belah kentinde gece geç saatlerde düzenlenen saldırılarda 6 Filistinlinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, saldırılarda 12 kişinin yaralandığı kaydedildi.

  Açıklamada, önceki günden bu yana İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 32, yaralıların ise 100’e yükseldiği ifade edildi.

  Ne olmuştu?

  İsrail’in Gazze Şeridi’nde ve Suriye’nin başkenti Şam’da Filistin İslami Cihad Hareketi liderlerini hedef alan saldırılar düzenlemişti.

  Saldırılarda İslami Cihad Siyasi Büro üyesi Ekrem el-Accuri ile örgütün askeri kanadı olan Kudüs Tugayları’nın (Saraya el-Kuds) komutanlarından Beha Ebu’l Ata yaşamını yitirmişti.

  Filistinli direniş grupları, İslami Cihad liderlerine yönelik İsrail saldırısının ardından “Düşman bedel ödeyecek” demiş ve bölge ülkelerinin yaptığı arabuluculuk tekliflerini reddetmişti.

  İsrail de abluka altındaki Gazze’de bulunan İslami Cihad hedeflerini vurmaya başlarken, Filistinli direniş grupları da Gazze’den yasadışı İsrail yerleşim yerlerine 360’tan fazla roket fırlatmıştı.