• IŞİD’liler Suriye Milli Ordusu’nda savaşıyor
  04 Kasım 2019

  Türkiye’nin operasyonu ile birlikte uyeniden gündeme gelen IŞİD’li mahkumlar ve bölgede savaşan IŞİD’liler ile ilgili önemli bir iddia gündeme geldi.

  Suriyeli gazeteci Sarkis Kassargian, Suriye’nin kuzeyinde daha önce IŞİD bünyesinde savaşan pek çok savaşçının artık Suriye Milli Ordusu bünyesinde savaştığını iddia etti. Bu durumun bir sır olmadığını söyleyen Kassargian, “Herkes tarafından bilinen bir gerçek. İsim isim biliniyor bu savaşçılar” dedi.

  IŞİD’lilerin en sevdiği ülke Türkiye

  IŞİD üyesi pek çok militanın Türkiye’ye girdiğini hatırlatan Zeynel Lüle’ye yanıt veren Kassargian, “Kaçan IŞİD’lilerin büyük bölümü kamplarda değil. Kamplardaki IŞİD’lilerin en çok yaşamak istedikleri yer ise Türkiye. Türkiye neden IŞİD’lileri şimdi tutuklamaya başladı sorusunu sormak lazım. Bence IŞİD kartı Türkiye için oynanabilir değil. Ama Türkiye 10 bin IŞİD üyesini tutuklayıp Avrupa’ya göndermekle tehdit ederse yeni bir koz elde edebilir” dedi.

  Suriye Milli Ordusu komutanı eski IŞİD üyesi

  Kamplarda yer almayan ve Suriye’yi terk etmeyen IŞİD’lilerin farklı şekillerde yaşamaya devam ettiğini söyleyen Kassargian, “Şu an Tel Abyad’ın komutanlığını yapan kişi, IŞİD’te savaşıyordu. Bölgedeki herkes de bunu biliyor. Faysal Dello adındaki bu kişi, artık o bölgede Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu Komutanı. Bu durum bence bundan sonra çok duyacağımız bir konu. IŞİD’liler yeni adlarla yeni görevler yapabilirler” dedi.

  “Trump Kürtleri petrol bekçisi olarak kullanacak”

  ABD’nin Deyrezzor’da inşa edeceği yeni üsse dair de konuşan Kassargian, “Bu bölge ülkenin en zengin bölgesi. Hem petrol ve doğal gaz hem de toprak verimliliği açısından en zengin yerler. ABD’de buralarda sadece ekonomik nedenlerle duruyor. Bölgedeki Kürtlerle de yeni bir ittifak biçimi geliştirdiler. Artık onları petrol bekçisi olarak kullanacaklar. Bu artık oldukça açık” ifadelerini kullandı.

   

  Suriyeli gazeteci Kassargian: Burada artık yeni bir tehcirden söz ediyoruz