• “İranlı komutan Kasım Süleymani, Irak Başbakanı’nı zorla alıkoydu”
  01 Kasım 2019

  Murat Büyükyılmaz

  İran Devrim Muhafızları’nın Komutanı Kasım Süleymani’nin Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’yi zorla alıkoyduğu iddia edildi.

  Bağdat Post Plus yayın yönetmeni Sufian Samarrai’nin ortaya attığı iddiaya göre, İran Devrim Muhafızları’nın ülke dışındaki operasyonlarını yöneten Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’yi zorla alıkoydu.

  “Süleymani, Adil Abdülmehdi’nin (sosyal medya) hesaplarına girmiş”

  Samarrai, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Eğer Adil Abdülmehdi istifasını sunmak istiyorsa hemen canlı yayına çıkması lazım. Canlı yayına çıkmazsa bu doğru değildir. Ya da tweet atarsa… Tek yolu canlı yayına bağlanmaktır. Çünkü Kasım Süleymani, Adil Abdülmehdi’nin (sosyal medya) hesaplarına girmiş. Ve savaşın (gösterilerin) kendi rejimine (İran) karşı olduğunu anlamış” şeklinde konuştu.

  “Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin kardeşi 3 gündür Adil Abdülmehdi’ye ulaşamıyor”

  Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin kardeşi Basil Abdülmehdi’nin 3 gündür abisi Adil Abdülmehdi’ye ulaşamadığını dile getirdiğini aktaran yerel kaynaklar, Adil Abdülmehdi’nin ABD tarafından Kasım Süleymani’nin elinden alınarak Bağdat’taki ABD büyükelçiliğine götürüldüğüne dair duyumlar aldıklarını da ifade etti.

  Gösterilerin hedefinde İran var

  Irak’ın pek çok şehrinde alt yapı yetersizliği, yoksulluk ve yolsuzluk karşısında sokağa çıkan yüz binlerce insanın sürdürdüğü gösterilerde ise eylemcilerin  İran Devrim Muhafızları’nın ülke dışındaki operasyonlarını yöneten Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in hedef alındığı görüntüler ortaya çıkmıştı.

  Irak’taki gösterilerin Kerbela ve Tahran olarak iki farklı Şii dini mercinin arasındaki itilafla da ilgili olduğunu bildiren yerel kaynaklar, gösterilerde özellikle kadınların “İran dışarı” gibi İran karşıtı sloganları yüksek sesle dile getirdiklerini kaydetti.

  Irak’ta sular durulmuyor