• İran’ın petrol gelirlerinde büyük düşüş
  04 Kasım 2019

  ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek yürürlüğe koyduğu geniş çaplı yaptırımlar, İran’da ekonomik sorunları derinleştirdi. İran ekonomisinin can damarı petrol sektörünü hedef alan yaptırımlardan bir yıl sonra Tahran yönetimi, ABD’nin tek taraflı adımlarına karşı Avrupa’nın gerekli önlemleri almasını bekliyor.

  İran’ın petrol ihracatı yüzde 82 azaldı

  İran Ulusal Petrol Şirketinin verilerine göre, ülkenin yaklaşık 158 milyar varil ham petrol, 34 trilyon metreküp de doğal gaz rezervi bulunuyor.

  Venezuela ve Suudi Arabistan’ın ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünde (OPEC) en büyük üçüncü petrol rezervine sahip İran, dünyada Kanada’nın ardından en büyük dördüncü büyük petrol rezervine sahip ülke konumunda.

  İran Petrol Bakanlığının istatistiklerine göre, ABD anlaşmadan ayrılmadan önce ülke Nisan 2018’de günlük 2,8 milyon varil ham petrol ve kondensat ihracat ediyordu.

  İran’ın ihracat miktarı üçüncü ülkelerin verilerine göre, bu yıl eylül ayına gelindiğinde günlük 500 bin varilin altına indi. Buna göre, Tahran’ın petrol ihracatı yaptırımlardan sonra günlük 2,3 milyon varil kayıpla yüzde 82 düştü.

  ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, “Sadece petrol yaptırımları İran rejimini yıllık 50 milyar dolar gelirden mahrum bırakacak. Baskılar devam edecek ve bu baskılar İran rejimi için sürdürülebilir değil” ifadelerini kullandı.

  Çin İran’dan petrol sevkiyatlarını azalttı

  Tahran’ın en büyük iki müşterisi Hindistan ve Çin’in yaptırımlardan sonra İran’dan petrol ithalatı ciddi oranda azaldı. İran, özellikle Çin’e petrol ihraç etmeye devam ediyor ancak petrol sevkiyatlarını gizli tutuyor. Bu yüzden İran’ın petrol ihracat rakamları net şekilde tespit edilemiyor. Çin Genel Gümrük İdaresinin verilerine göre, ABD anlaşmadan çekilmeden önceki süreçte İran’dan günlük yaklaşık 800 bin varil ham petrol ithal eden Çinli şirketler, bu yılın eylül ayında 250 bin varil petrol ithal etti.

  Hindistan’ın ise İran’dan az miktarda petrol almaya devam ettiği sanılıyor. AB ülkeleri ile Japonya ve Güney Kore gibi ülkeler her ne kadar yaptırımlara karşı olsa da ABD’nin tehditleri sonucu petrol sevkiyatlarını tamamen durdurdu.