• Irak’ta sular durulmuyor
  01 Kasım 2019

  Irak’ta hükümet karşıtı protestolar devam ederken, hükümet kanadında da önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Berham Salih’in erken seçime gidilebileceğini söylemesinin ardından gözler Başbakana çevrildi. İstifa ettiği iddia edilen Başbakan Adil Abdülmehdi ise henüz bir açıklama yapmadı.

  Irak’ta alt yapı yetersizliği, yoksulluk ve yolsuzluk karşısında sokağa çıkan yüz binlerce insanın en önemli taleplerinden biri, erken seçime gidilmesiydi. Bu konuda geçtiğimiz günlerde önemli gelişmeler yaşanmıştı. Babıali TV’de Zeynel Lüle’ye konuk olan gazeteci Muhammed Ali Kemal, ülkedeki son durumu aktardı.

  Şii lider Sistani’den hükümete uyarı

  Başbakan Adil Abdülmehdi’nin istifasının doğrulanmadığını söyleyen Kemal, “Şu ana kadar Cumhurbaşkanı Behram Salih’in, yeni seçim yasası ve yeni yüksek seçim komiserliğinin oluşturulmasına yönelik açıklamaları var. Bunun yanında Ayetullah Ali Sistani’nin gösterileri yakından takip ettiği ve hükümeti uyardığı biliniyor. Irak’ın en önemli Şii lideri olan Sistani’nin hem devlet hem de halk üzerinde etkisi var. Kendisi yaptığı son açıklamada, askeri unsurların gösterilerden uzak tutulmasını, bunun akacak kanın artmasına yol açacağını söyleyerek hükümeti uyardı” dedi.

  Halk anayasanın değişmesini istiyor

  Toplamda 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği gösterilerin son durumuna ilişkin bilgi veren Kemal, “Gösteriler her gün kitleselliği artarak devam ediyor. Bugün Irak tarihinde ilk defa milyonları bulan insanlar sokağa çıkacak. Göstericilerin talebi, partilerin eylemlerden uzak durması, başkanlık sisteminin gelmesi, anayasanın değiştirilmesi ve tüm siyasetçilerin istifa etmesi. Sokağa çıkma yasaklarına rağmen ülkenin her yerinde gösteriler devam ediyor” dedi.