• İmamoğlu’nun işi zor: İstanbul dünya şehirleri içinde en az yeşil alana sahip metropol
  09 Eylül 2019

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kemerburgaz’da 5.5 milyon metrekarelik ormanlık alanda yaptığı incelemeler sonucunda, İstanbul’a daha fazla yeşil alan kazandırmak istediklerini belirtti.

  Seçim vaatlerinin başındaydı

  Yerel seçimler öncesinde İstanbul hakkında en fazla konuşulan konulardan biri de yeşil alanların azlığı olmuştu. Ekrem İmamoğlu, vaatlerinin başına “İstanbul’daki yeşil alanların sayısını artırma”yı eklemişti. İstanbul’da temiz hava sorunun temel kaynağını yeşil alan azlığına bağlayan İmamoğlu, “Ben Karadeniz çocuğuyum. Yeşillik olmadan yaşayamam. Beylikdüzü’nde bu yönde yaptığım icraatler ortada. İstanbullular en çok da yeşil alan konusunda bana güvensinler” demişti. Ancak İstanbul, şu anki yeşil alan oranıyla İmamoğlu’nu oldukça zorlayacak gibi görünüyor.

  Dünya metropollerinin gerisinde

  Dünyadaki kentlerin pek çok alandaki verilerini toparayarak raporlar hazırlayan World Cities Culture’ın hazırladığı yeşil alan raporuna göre İstanbul, kendi klasmanındaki onlarca kent arasında sonuncu sırada. Yeşil alan olarak kent merkezlerindeki yeşil alanların veri alındığı rapora göre Oslo yüzde 68’lik yeşil alan oranıyla birinci sırada yer alırken, İstanbul yüzde 2.2’lik oranıyla sonuncu sırada yer aldı.

  Kişi başı 8 metrekare yeşil alan

  İstanbul, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentler için belirlediği yasal alt sınır olan kişi başı 15 metrekarelik sınırın da oldukça gerisinde. 2018 itibariyle İstanbul’un yeşil alanı kişi başı 8 metrekare düzeyinde. Kentlerdeki yeşil alanlar hesaplanırken, kent merkezlerindeki park, bahçe ve yeşil alanlar hesaba katlıyor. Kent merkezinin dışında kalan ormanlık alanlar bu kategoride değerlendirilmiyor.