• İmamoğlu’nun ilk icraatları
  02 Eylül 2019

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ikinci kez kazandığı İBB seçimlerinin ardından görevinin başına geçeli yaklaşık iki buçuk ay oldu. İmamoğlu’nun, göreve gelmeden önce dile getirdiği pek çok vaadine yönelik adımlarını ve icraatlarını inceledik.

  Vakıflara aktarılan para kesildi

  Önceki dönemde vakıflara aktarılan 357 milyon liralık kaynağın kesildiği açıklandı. Rutin olarak düzenlediği basın toplantılarıyla kamuoyunu ve basını bilgilendiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB bütçesinden vakıflara aktarılan milyonlarca liralık yardımın kesildiğini duyurdu. İmamoğlu, “Daha işin başındayız. Şu an itibariyle iptal ettiğimiz vakıflara aktarılmış, verilmiş kaynaklardan tam 357 milyon liralık sürece nokta koymuş durumdayız. Bunun içinde sadece bir vakfa yemek desteğinin 56 milyon liralık bölümü var. İnanılmaz rakamlar. Bu milletin parasını nereye harcıyorsunuz? Bir bina yapılıyor, vakfa yapılmak üzere maliyeti 165 milyon lira. Artık o bina İstanbulluya ait. Bu daha başlangıç” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, önümüzdeki günlerde İBB bünyesinde ihtiyaç olmadığı halde kişilere tahsis edilen yüzlerce aracın da sergileneceğini duyurdu.

  Seçim sürecinde işe alınan bin 244 kişi işten çıkarıldı

  Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçimleri sonrasında mazbatasını aldığı tarih olan 18.4.2019 tarihinden ikinci seçimin yapıldığı 23.6.2019 tarihine kadar İBB bünyesinde 2.500 kişinin işe alındığının tespit edilmesi üzerine başlatılan incelemede bin 244 kişi işten çıkarıldı. Konu hakkında açıklama yapan İBB Sözcüsü Murat Ongun, “2500 civarı yapılan toplam alımdan, Şehit ve gazi yakınları, engelli çalışanlar, vefat eden personelimiz yerine alınan 1. derece yakınları, devam eden projelerde görevi olan çalışanlarımız işlerine devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” dedi.

  24 saat ulaşım

  Göreve gelmeden önce yaklaşık 20 milyon insanın yaşadığı İstanbul’da 24 saat kesintisiz ulaşım sözü veren Ekrem İmamoğlu, bu konu ile ilgili ilk somut adımını geçtiğimiz günlerde attı. Buna göre, 30 Ağustos 2019 tarihinde başlamak üzere, cuma – cumartesi günleri, 6 metro ve 24 otobüs hattında gece 00.30’dan 05.30’a kadar 24 saat kesintisiz toplu ulaşım sağlanacak. Gece ulaşımını kullanan vatandaşların İstanbulkart’larından çift bilet kesintisi uygulanacak. Yeni uygulama ile İstanbul, dünyada hafta sonları gece metro ve otobüs hizmeti veren sekiz metropolden biri olacak.

  İBB Saraçhane binası kütüphane oluyor

  Seçimler öncesinde İBB’nin Saraçhane’de bulunan binasını kütüphane ve gençlik merkezine çevireceğini söyleyen İmamoğlu, bu konuda ilk adımını 10 Ağustos günü attı. Belediye binasında mimar mühendis ve teknik ekiple planlar üzerinde çalışan İmamoğlu, “Kitap okuyan insanla meclis iç içe olmalı. Ben sıkıldığımda yan tarafa geçip vatandaşla birlikte kitap okumalı ve onların eleştirilerini dinleyebilmeliyim” dedi.