• İmamoğlu’ndan ‘Devran’ tepkilerine yanıt
  14 Ocak 2020

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan Devran tepkilerine yanıt geldi. İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu’nun Selahattin Demirtaş’ın ‘Devran’ isimli kitabının oyunununu izlemesine gelen tepkilerini eleştirdi.

  İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu’nun Başak Demirtaş, Selvi Kılıçdaroğlu ve Canan Kaftancıoğlu ile ‘Devran‘ oyununu izlemesini desteklediğini söyledi.

  “Eşim, nereye gideceğini bilir. Türkiye’yi yorumlayan, dünyayı yorumlayabilen ve ona göre nereye gideceğini bilen Türk kadını, bana soracak halleri yok” diyen İBB Başkanı İmamoğlu’ndan ‘Devran’ tepkilerine yanıt:

  “Trabzon’da da, Diyarbakır’da da, İstanbul’da da aynı dili konuştum”

  “Bu sürece dair kadınların bir kitap üzerinden tiyatroyu izlemesi, sürece katkı sunma çabası çok olgun bir tavır olarak görüyoru. Destekliyorum da. Keşke bu kadınların yaptığına 10-15 kadın daha eklense, belki kadın eliyle farklı bir atmosfer doğabilir. Bu ülkede gerçekten barış ve huzur ortamı oluşabilir. Keşke bunu yapabilsek. Bu konuda belki erkek çeneleri az konuşsa. Oy için sahada gezerken de ben hamaset yapmadım. Trabzon’da da, Diyarbakır’da da, İstanbul’da da aynı dili konuştum. Şu anda da görev yapıyorum. Aynı şeyleri konuşuyorum.

  “Devlet adamlığına yakışmayan şeylerin hala kullanılıyor”

  Bizi o hamaset çerçevesinin içine sığdıramazlar. Biz oraya girmeyiz. O alan onlara girsin. Üzülerek takip ettiğim şey devlet adamlığına yakışmayan şeylerin hala kullanılıyor olması.”

  Ne olmuştu?

  HDP’nin tutuklu eski eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Devran’ isimli öykü kitabından uyarlanan okuma tiyatrosu sahnelendi.

  Tiyatroyu HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP’li eski vekil Sırrı Süreyya Önder, oyuncu Kadir İnanır, Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da izledi.Tiyatroyu HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP’li eski vekil Sırrı Süreyya Önder, oyuncu Kadir İnanır, Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da izlemişti.

  Sosyal medyada bunun üzerine linç kampanyası başlamıştı.