• İmamoğlu’na “Pejmurde ederiz”diyen Soylu’ya CHP’den tepki yağdı
  04 Eylül 2019

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Güneydoğu ziyareti sonrasında sarf ettiği, “Başka işlerle meşgul olursan pejmürde ederiz” sözlerine tepkiler gelmeye devam ediyor. Soylu, İmamoğlu’nun bölgeye atanan kayyumları eleştirmesine tepki göstermiş ve “İşine bakarsa başımızın üzerinde yeri var. Ama haddini aşmasın” ifadelerini kullanmıştı.

  “Haddinizi bilin”

  Soylu’nun açıklamalarına tepki gösteren CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “‘Atanmış’ bir Bakanın, ‘seçilmiş’ bir Büyükşehir Belediye Başkanı’nı alenen tehdit etmesi hadsizliktir! Sizi milli iradeye ve halkın kararına saygıya davet ediyorum. Haddinizi bilin” dedi.

  “Pert olmak üzere olan pejmurde birisi”

  CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç ise Soylu’nun sözlerine Twitter hesabından verdiği yanıtta, “Pejmürde; ilginç bir kelime.. Eski, püskü, perişan demek. Söyleyen atanmış İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2 defa eze eze Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu için söylüyor. Savrulan, dönen, dün hakaret ettiğini bugün öpen, yaranmak için kıvranan, pert olmak üzere olan pejmürde birisi söylüyor!” ifadelerini kullandı.

  “Soylu, haddini bil otur yerine”

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Soylu’ya tepki gösterenler arasındaydı. Atanmış birinin seçilmiş birini tehdit edemeyeceğini söyleyen Özel, “Soylu halkın değil siyasi sahibinin seçtiği onun yerine tehdit ve hakaret eden bir kukladır. Ateş olsan cürmün kadar yer yakarsın. Dünyanın en büyük metropolüne iki kez seçilen başkanı tehdit eden Soylu haddini bil otur yerine!” şeklinde konuştu.

  “Millet sizi pejmurde etmiş”

  Geçtiğimiz cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’den aday olan Muharrem İnce ise İçişleri Bakanı Soylu’nun sözlerine dair, “Seçimde millet sizi pejmürde etmiş, yetmemiş bir kez daha pejmürde etmiş. Seçilmiş Belediye Başkanlarını görevden uzaklaştırarak, tehdit ederek haddini bilmeyenlerin, millet iradesini ve hukuku yok sayanların sonu bir kez daha pejmürde olmaktır” açıklamasında bulundu.