• İmamoğlu geldi Arda Turan’ın maaşı yarı yarıya düştü
  02 Eylül 2019

  AKP’ye yakınlığı ile bilinen ve başkanlığını AKP’li Göksel Gümüşdağ’ın yaptığı Medipol Başakşehir Futbol Kulübü, futbolcusu Arda Turan’ın kendi isteği ile maaşında indirime gittiğini duyurdu.

  “Çok büyük fedakarlık”

  Kulüp tarafından yapılan açıklamada, Arda Turan’ın örnek bir spor insanı olduğuna vurgu yapılırken, “Türk futbol tarihinin en önemli oyuncularından biri olan Arda Turan’ın bu davranışı, örnek niteliğindedir. Yönetim kurulu başkanımız Göksel Gümüşdağ, büyük bir fedakarlık örneği gösteren tecrübeli futbolcumuza teşekkür etti” ifadeleri kullanıldı.

  26 milyon lira maaş alıyordu

  Futbolcu Arda Turan, Barcelona ile yollarını ayırdıktan sonra İBB tarafından maddi açıdan desteklenen ve sponsorluğunun büyük bir kısmı İBB iştiraklerinden oluşan Medipol Başakşehir’e transfer olmuştu. Barcelona’da 8 milyon avro kazanan futbolcu, Başakşehir’den yıllık 4 milyon avro ücret alıyordu. Kurdaki dalgalanma göz önüne alındığında Turan’ın maaşı Türk Lirası cinsinden 26 milyon liralık bir ücrete tekabül ediyordu. Böylece Turan’ın maaşı 2 milyon avro bandına çekilerek 13 milyon TL’ye geriledi.

  İmamoğlu musluğu kesti

  İBB seçimlerini iki kez kazanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun en önemli vaatlerinden biri de belediye kaynaklarının toplum yararına kullanılmasıydı. Belediye iştiraklerinin Başakşehir’e sponsor olmasını her fırsatta eleştiren İmamoğlu, “Ben İstanbul’un tüm kulüplerine destek olacağım. Tek bir kulübe kaynak akıtmak doğru değil” demişti. Sponsorluk anlaşmalarının bitişiyle birlikte İBB iştiraklerinin Başakşehir’e yeniden sponsor olmayacağına kesin gözüyle bakılırken, Arda Turan’ın maaşının düşürülmesi, kulübün önümüzdeki yılların bütçe planlaması açısından attığı bir adım olarak değerlendiriliyor.