• İmamoğlu Elazığ’da uyardı: Tedbirli olmalıyız! Bu hatalara müsaade etmemeliyiz…
  25 Ocak 2020

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Elazığ’da deprem bölgesini ziyaret ederek “Tedbirli olmalıyız bu hatalara müsaade etmemeliyiz” açıklamasında bulundu.

  Elazığ’da dün meydana gelen ve çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan 6,8’lik depremin ardından Elazığ’a gelen İmamoğlu ile bir depremzede arasında duygu yüklü ve sitem dolu anlar yaşandı.

  Sözcüden Evren Demirdaş’ın haberine göre, İmamoğlu burada adının Yaşar Sayık olduğu öğrenilen bir depremzede ile kısa bir sohbet gerçekleştirdi.

  Ekrem İmamoğlu: Tedbirli olmalıyız bu hatalara müsaade etmemeliyiz

  Depremzede Sayık yıkılan binasının önünde İmamoğlu ile yaptığı konuşmada binayı yapan müteahhitlere sitem etti.

  İkili arasındaki duygusal konuşma şöyle gerçekleşti;

  Depremzede Yaşar Sayık: Bu müteahhitler bu gördüğünüz binamızı çimento katmadan yaparsa böyle olur.

  Ekrem İmamoğlu: Tedbirli olmalıyız bu hatalara müsaade etmemeliyiz. Acınızı paylaşıyoruz.

  Depremzede Yaşar Sayık: Bu müteahhitlerin tutuklanmasını istiyoruz.

  Prof. Dr. Görür: Uyardık devlet bir şey yapmadı

  Prof. Dr. Naci Görür, Elazığ’da yaşanan depreme ilişkin yaptığı açıklamada, “Arkadaşlar, Elazığlı olmam nedeniyle, Elazığ’da bir zamanlar Elazığ’ın depremselliği ile ilgili konferanslar verdim, uyarılar yaptım, Elazığ ve köylerini depreme hazırlayın dedim. Bu konuda kitaplar basıldı. Ama maalesef pek bir şey yapılmadı” diye konuştu.

  Görür sosyal medyada yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

  “Maalesef Elazığ’da 6.5 büyüklükte sığ bir deprem oldu. Deprem Elazığ’ın 25-30 km doğusunda Sivrice’de oldu. Deprem Doğu Anadolu Fay’ı (DAF) üzerinde meydana geldi. DAF yaklaşık 600 km uzunluğunda, sol yönlü ve doğru atımlıdır. Bu fay ve depremle ilgili bilgileri maddeler halinde sıralayacağım: 1-Bu depremin olduğu yerde 1874 yılında 7.1, 1875’de 6.7 büyüklükte iki deprem olmuş. 2-Bu depremden sonra Sivrice-Bingöl ve Sivrice-Pütürge-Çelikhan arasına özellikle dikkat edilmelidir. 3-Deprem hattı üzerindeki kırsal yerleşim alanları yapı stoku bakımından deprem güvenli değildir. Bu bakımdan yapısal hasar fazla olabilir. İnşallah can kaybı fazla olmaz. Şu an itibariyle köylere henüz ulaşılamadığı için doğru hasar tespiti yapmak mümkün değildir. 4-Bu deprem kanaatimce endişe vericidir. DAF uzun zamandır sessizdi. Şimdi uyandı. Kuzey Anadolu Fayı (KAF) gibi davranacağından endişe ediyorum. Biliyorsunuz KAF 20. asırda 1939-1999 tarihleri arasında çok sayıda 7’nin üzerinde deprem üreterek enerjisini boşalttı (İst hariç). Aynı şeyi belirli bir süreçte DAF da yapabilir. Nitekim bu fay boyunca 1513 Maraş civarı7.4; 1872 Amanos, 7.5; 1874 Sivrice-Palu arası, 7.1; 1875 Sivrice 6.7; Çelikhan 7.1. Gördüğünüz gibi bu depremler üzerinden bir hayli zaman geçmiş.”

  Röportaj | İstanbul depreme hazır mı?

  Kanal İstanbul için kritik deprem uyarısı!

  “Büyük İstanbul depreminde tsunami bekliyoruz”

  İTÜ’den İstanbul depremine ilişkin açıklama

  Prof. Dr. Naci Görür’den ‘büyük İstanbul depremi’ açıklaması