• “İlk genel seçimden sonra AKP yok olacaktır”
  10 Ocak 2020

  Polimetre Araştırma’ya göre AKP oy kaybetmeye devam ederken MHP baraj altında kalacak.

  Tarafsız Haber Ajansı’ndan Mehtap Gökdemir’e değerlendirmelerde bulunan Polimetre Araştırma kurucusu Mehmet Günal Ölçer, “İlk demokratik seçimden sonra genel seçimden sonra AKP yok olacaktır” dedi.

  Polimetre Araştırma kurucusu Mehmet Günal Ölçer, MHP’nin baraj altında kalacağını da söyledi.

  Ölçer’in değerlendirmelerinden satır başları şöyle:

  “AKP yok olacaktır”

  “Artık AKP’nin Türkiye’de iktidarını sürdürme şansı yok. Olağanüstü şartların gerçekleşmemesi halinde AKP iktidarı sürmeyecektir ve ilk demokratik seçimden sonra genel seçimden sonra AKP yok olacaktır, bitecektir diyoruz.

  “AKP, başkanlık seçiminden vazgeçecektir”

  Türkiye’nin seçim sistemine baktığımız zaman bir başka şeyi daha görüyoruz parlamentoda yüzde 60’a ulaşsanız bile eğer başkanlık seçimi içinde kalacak olursa yüzde 40’la belki yüzde 60 milletvekili kazanacaksınız ama ne yapamayacaksınız başkanlık seçimini kazanamayacaksınız. Diyoruz ki bu sistemden AKP vazgeçecektir diyoruz, başkanlık seçiminden vazgeçecektir diyoruz.

  “Hiçbir partinin adayı birinci turda tek başına yüzde 50’yi bulamıyor” diyen Ölçer, şöyle devam etti:

  “Erdoğan tekrar aday olamaz”

  “Hatta başka bir şey daha söylüyoruz, biz diyoruz ki Erdoğan tekrar aday olamaz diyoruz, çünkü iki defa Cumhurbaşkanlığı yapmıştır, Anayasa’da çok açık bir şekilde diyor ki iki defa cumhurbaşkanı yapan tekrar aday olamaz, diyor. Olabilmesinin bir tek yolu var parlamentodan erken seçim kararı çıkarsa bir istisnası var bunun.”