• İktisatçılardan Mustafa Sönmez’in gözaltına alınmasına tepki
  14 Nisan 2019

  https://16punto.com/mustafa-sonmez-gozaltina-alindi/

  İktisatçılar, Ümik Akçay ve Atilla Yeşilada, Twitter hesaplarından, Mustafa Sönmez’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Sabaha karşı evinden gözaltına alınan iktisatçı ve yazar Mustafa Sönmez, paylaştığı videodaki slogan nedeniyle  “Cumhurbaşkanına hakaret”le suçlanıyor.

  Akçay ve Yeşilada ise bu duruma tepki göstererek,”Açıkladıkları ekonomi paketi fos çıkınca bunu eleştirenleri gözaltına aldırıyorlar” dedi.

  TMMOB: MUSTAFA SÖNMEZ DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!

  İktisatçı ve yazar Mustafa Sönmez’in keyfi biçimde gözaltına alınmasına bir tepki de TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu’ndan geldi.

  TMMOB’un açıklaması şöyle:

  Bir sabah uyandığımızda, bu ülkenin aydınları halkına doğru bilgi verdiği için, sosyal medya paylaşımları nedeni ile gece yarısı göz altına alınıyorsa o ülke artık çok şeylere gebedir. 31 Mart yerel seçimlerinde, İktidar büyük şehirleri kaybetmesinin sorumluluğunu kendisinde aramak yerine, ülkeyi gerilim ortamına sürüklemeye çalışan hamleleri ile ev sahibini bastırmaya çalışmaktadır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin her etkinliğinde tereddütsüz yer alan iktisatçı Mustafa Sönmez’in gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz. Bir gözaltıya ihtiyaç duyuluyorsa eğer bu, ülkeyi krize sürükleyen ekonomik ve dış politika kararlarından başka bir şey değildir. Mustafa Sönmez’i derhal serbest bırakın!