• İktisatçılardan YEP yorumu: Temennilerle dolu
  01 Ekim 2019

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’’ın “Değişim başlıyor” diyerek açıkladığı 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) ekonomistler değerlendirdi. Albayrak’ın programının gerçeği yansıtmadığını belirten ekonomistler, ‘büyümeye’ rağmen işsizliğin yüzde 12 seviyelerinde olduğunu vurguladı ve 2018 YEP hedeflerinin de tutmadığını hatırlattı.

  “Dengelenme denmez”

  “Bakalım ne inciler var?” diyen ekonomist Uğur Gürses “Değişim başlıyor” başlıklı yazısında “Dünyanın neresinde olursanız olun, yıllık kabaca 50 milyar dolar cari açık veren bir ülkenin 1 yılda bunu sıfırlamasına “dengelenme” denmez. Dengelenme, bu düzeydeki bir cari açığı, çerçevesi çizilen bir programla kademeli olarak azaltma anlamına gelir.” Eleştirisinde bulundu.

  “Kayınpederi farkında”

  Bakan Albayrak’ın ekonomik krizin yönetme biçiminin de ekonominin temellerine zarar verdiğinin altını çizen Gürses, kayınpederi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da durumun farkında olduğunu ancak Albayrak’ın “Vazo kırılmadı, her şey çok güzel olacak” vitrini peşinde olduğunu söyledi.

  “Kamu kaynaklarıyla patronları kurtaracaklar”

  Ekonomist Mustafa Sönmez de Albayrak’ın açıkladığı YEP’i eleştirirken, hedeflerin tutarsız ve inandırıcılıktan uzak olduğunu söyledi. Sönmez, “Damat’ın YEP’inde Varlık Fonu ile Ağaoğlu’ndan sonra enerji firmalarının ve KOİ yüklenicilerinin kurtarılacağı belli oldu. En önemlisi Damat, İstanbul depremini onun getireceği yıkımı es geçiyor” uyarısında bulundu.

  “Temennilerle dolu”

  Ekonomist Mahfi Eğilmez, kaleme aldığı yazısında açıklanan programın metin kısmının öncekilerle aynı gibi olduğunu, net hedefler ve aksiyonlardan çok nasıl ve ne zaman yaşama geçirileceği belirsiz temennilerle dolu olduğunu ifade etti.

  Mahfi Eğilmez, sürdürülebilir bir kalkınmanın hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü, güçler ayrılığı gibi temel reformlarla olacağını vurguladı.

  “Cari açık tahminleri değişime bağlı ama…”

  Açıklanan yeni programa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da cari açık tahminlerinin imalat sanayiinin aramalı ve ham madde ithalatı bağımlılığındaki değişime bağlarken, önemli bir değişim olmayacağı fikrinde olduğunu da sözlerine ekledi.