• İddia: Çavuşoğlu, 2 milyon euronun dışında 130 bin euro ek ödeme aldı
  07 Kasım 2019

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ek ödeme aldığına dair iddiaları gündeme getirdi.

  Özel, Çavuşoğlu’nun lobicilik faaliyetleri için 2 milyon euronun dışında 130 bin euro ek ödeme aldığına yönelik iddiaların dolaştığını söyledi.

  İddianın üzerinden geçen zamanın iddiayı kuvvetlendireceğini belirten Özel, “Mevlüt Çavuşoğlu bunu kişisel itibarı açısından sıkıntılı görmüyor olabilir. Esas sıkıntı Türkiye’nin dışarıdaki itibarı için aldığı yaradır” diye konuştu.

  Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

  İnsan hakları ihlalleri varken, Avrupa Birliği’ne yakın dönemin muhalefet lideri içeriye atılmışken, Ukrayna ile AB arasında bütün ilişkilerin bozulduğu bir süreçte Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’ydu. AB’nin kararlarını etkileyecek raporlar yazılacaktı.

  O dönemde Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ukrayna yanlısı açıklama yapması kamuoyunun dikkatinden kaçmamıştı. Şu anda başka bir suçtan dolayı içeride olan ABD Başkanı Donald Trump’ın kampanya direktörü Paul Manafort lobicilik faaliyetleri ile ilgili çalışmalar yapmış ve 2 milyon euro kadar lobicilik faaliyeti için para dağıtıldığını ifade etmişti.

  “Ben böyle bir ödeme almadım demek çok mu zor”

  Bu yük her geçen saat, her geçen gün hem Çavuşoğlu hem ülke için taşınamayacak noktaya gelmektedir. Çok mu zordur? Bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylemek? Ben böyle bir ödeme almadım, ispatlandığı takdirde gereğini yaparım demek çok mu zor?

  “4 gün geçti Mevlüt Çavuşoğlu konuşmuyor”

  4 gün geçti Mevlüt Çavuşoğlu konuşmuyor. O konuşmadıkça Türkiye açısından da taşınması zor yük haline geliyor. Çavuşoğlu’nu açıklama yapmaya, kendisini takip eden sayın basın emekçilerini de mesleklerinin gereği olarak bu soruyu sormaya davet ediyoruz.

  Bu soru bir kamu görevidir. Kamuoyunun aydınlanma hakkına ilişkin bir sorudur. Bu sorunun yanıtlanması Türkiye’nin itibarı için son derece önemlidir”