• İBB Başkanı İmamoğlu toplantıdan çekildi
  15 Ocak 2020

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP’li belediye başkanları Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi’nde yapılan nezaketsizlik dolayısıyla toplantıya katılmama kararı aldı.

  Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi Kanal İstanbul polemiğine sahne oldu. Kongre bakanların Kanal İstanbul sunumuna döndü…

  Sahneye çıkan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Erdoğan’ın İBB Başkanlığı dönemine atıfta bulunarak, “İstanbul’a hizmet edenler her zaman hedefte olmuşlardır. O dönemdeki hizmet anlayışı günümüzde devam etmiyor” dedi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesinin Cumhurbaşkanı önderliğinde hayata geçeceğini belirtti. HaberTürk muhabiri Çimen Çetin’in aktardığına göre, Bakan Kurum’un konuşma yaptığı sırada barkovizyona İBB Başkanı İmamoğlu yansıtıldı, görüntü alkışlara neden oldu.

  Erdoğan’ın konuşmasından sonra başlayacak öğleden sonraki oturumda İstanbul, Ankara ve İzmir belediye başkanları için oturum yapılacaktı.

  Kanal İstanbul tartışmasına ilişkin sorulara İBB Başkanı İmamoğlu, “Türkiye Belediyeler Birliği’nin bu tavrı nezaketsiz” dedi. İmamoğlu iki bakana tepki gösterdi, Cumhurbaşkanı’nın bakanlar tarafından yanıltıldığını söyledi.

  Erdoğan’a 4 sayfalık mektup verdiğini ifade eden İmamoğlu, CHP’li diğer belediye başkanları ile toplantıya katılmama kararı aldı. ATO’dan ayrılan İmamoğlu İstanbul’a dönme kararı aldı.

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamasında, şunları söyledi:

  “Belediyelerin bütçesiyle bu arkadaşlarımız orada görev yapıyorlar. Bugün ne yazık ki nezaketsiz bir gün oldu. Burada bütün belediyeler var, görevlerini yapmak için atanmış bakanlar… Örneğin Sanayi ve Teknoloji Bakanı, yüksek teknoloji, girişim ve yazılımla ilgili konuşacak sandım.  Teknoloji Bakanı son 5 yılda niçin 107 milyar dolar açık verdiklerini, ihracat ve ithalat rakamları arasındaki farkı açıklayacak, daha çok iş yapmamız gerekiyor demesini bekliyorduk.”

  “Teknoloji Bakanı ne alakası varsa bir su yolundan bahsetti” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

  “Peşinden Şehircilik Bakanı keza. Bütün bunlar yanlış ve katılmadığımız bir metot. Nezaketsiz bir gün yaşanmıştır. Biz Kanal İstanbul’u elbette tartışabiliriz. Kaldı ki ben defalarca davet edin, gelelim, sunum yapalım diye söyledik.

  Bugün benim için en kıymetli an kendilerine taleplerimi yinelediğim 4 sayfa mektubumu iletmiş olmam. 4 sayfalık mektubumu verdim.”