• Hristiyan Din Kültürü Öğretmeni açığa alındı
  09 Kasım 2019

  Aydın’da, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan Esma B.K. hakkında Hristiyan olduğu gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

  Aydın’da ilk olarak özel okullarda Din Dersi öğretmenliği yapan Atatürk İlahiyat Fakültesi mezunu Esma B.K. daha sonra devlet memuru olarak Din Derslerine devlet okullarında devam ettiği öğrenildi.Öğretmen hakkında Saadet Partisi’ne yakınlığı ile bilinen Şuurlu Öğretmenler Derneği şikayette bulundu.

  Soruşturma sonucunda öğretmen açığa alınırken, Şuurlu Öğretmenler Derneği konuya dair basına açıklama yaparak Hristiyanların din dersi veremeyeceğini iddia etti.

  Şuurlu Öğretmenler Derneği yaptığı açıklamada “Yüzde doksanı Müslüman olan bir ülkede insanlara din eğitimi verecek insanların İslam ve Müslümanlıkla alakası olmaması kabul edilmez bir şey” ifadelerini kullandı.

  Meclis gündemine taşındı

  HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik ise konuyu Meclis gündemine taşıdı. Çelik öğretmenin neden açığa alındığı ve hakkında hangi gerekçeyle soruşturma başlatıldığına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sonu önergesi yöneltti.

  Tuma Çelik’in soru önergesi şöyle:

  Basında yer alan bilgilere göre, Aydın’ın Kuşadası ilçesinde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yapan E.B.K hakkında, Hristiyan olduğu gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştır.  Öğretmen hakkında Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ihbar geldiği iddiasına yer verilmiştir. Öğretmen açığa alınmıştır. Şuurlu Öğretmenler Derneği adlı bir dernek de konuya dair basına açıklamalar yaparak Hristiyanların din dersi veremeyeceğini iddia ederek nefret içerikli mesajlarla öğretmeni hedef göstermiştir.

  Bu bağlamda;

  • Habere konu olan öğretmen hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
  • Öğretmen hakkında hangi gerekçeyle işlem yapılmıştır?
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmenlerinin Müslüman olması zorunlu mudur?
  • Türkiye’de görev yapan öğretmenlerin Müslüman olma zorunluluğu var mıdır?
  • Son 5 yıl içerisinde misyonerlik faaliyeti yaptığı iddiasıyla görevden alınan öğretmen var mıdır?
  • Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne öğretmen hakkında kaç tane ihbar gelmiştir?
  • Habere konu olan öğretmeni dini inancı nedeniyle hedef haline getiren ve nefret söylemi kullanan Şuurlu Öğretmenler Derneği hakkında suç duyurusunda bulunulmuş mudur?”