• Hong Kong yönetimi geri adım attı
  04 Eylül 2019

  Çin’e bağlı yarı özerk Hong Kong bölgesi, aylardır milyonlarca kişi tarafından protesto edilen ve şüphelilerin Çin’e iade edilerek yargılanmasını öngören yasal düzenlemeyi geri çektiklerini açıkladı.

  Protestocular kazandı

  Canlı yayında yaptığı açıklama ile kararı duyuran Hong Kong Özerk Bölgesi Lideri  Carrie Lam, yaşananların herkes adına üzücü olduğunu söyledi. Lam, “Artık hepimiz önümüze bakmalı ve yaşananları unutmalıyız” dedi.

  Her şey nasıl başladı?

  Protestolara neden olan tasarı, Hong Kong’da suç işlediği şüphesiyle gözaltına alınan kişilerin Çin’e gönderilerek Çin mahkemeleri tarafından yargılanmasını öngörüyordu. Hong Konglular ise düzenlemenin Hong Kong’un özerk statüsünü ihlâl ettiğini savunuyor ve Çin yönetiminin Hong Kong üzerinde baskı oluşturmasının önünü açtığını düşünüyordu. Hong Kong’da düzenlenen protestolarda polis göstericilere biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etmiş, göstericiler ise polise molotof kokteylleri fırlatmıştı. Aylar süren eylemler, Hong Kong Borsası’nı yıpratmış ve gündelik yaşamı işlemez hale getirmişti. Uzmanlar, Hong Kong yönetiminin bu adımını kesin bir yenilgi olarak yorumluyor.