• Hiçbir şey yapmamak spor oldu
  18 Ocak 2020

  Hiçbir şey yapmamak Güney Kore’de spor oldu. Güney Kore‘de iki yıldır düzenlenen bir yarışma akıllara durgunluk veriyor. Yarışmacıların hiçbir şey yapmadan durup baktıkları yarışmayı hiçbir şey yapmamaya devam eden kişi kazanıyor.

  Hiçbir şey yapmamak spor oldu

  Yarışmanın amacı odağı kaybetmeden en uzun süre aynı noktaya bakabilmek. Bunu yapan kişi her yıl altın madalya kazanıyor. Bu yıl 70 kişinin katıldığı etkinliğin yaratıcısı görsel sanatçı WoopsYoung, “70 kişilik kontenjan için 2 bin kişi başvurdu. Katılımcıları belirlemek için eleme turları yapmak zorunda kaldık” dedi.

  Vice’ın haberine göre, ilk olarak 2014 yılında etkinliği düzenleyen WoopsYoung, talebin artmasıyla son üç yıldır etkinliğin bir spora dönüştüğünü söylüyor. Tükenmişlik sendromuna yakalandığı bir zamanda bu etkinliği keşfettiğini söyleyen sanatçı, yeni sporun git gide popülerleştiğini savundu.

  Yarışma sırasında katılımcılar herhangi bir teknolojik aletle ilgilenemiyor. Tuvalete gitmek isteyenler ise kendilerine verilen kartları kullanıyor. Herhangi biri odak noktasını kaçırırsa, gülerse veya teknolojik alet kullanırsa yarışmadan eleniyor. Odak noktasını kaçırmadan kalp atışını en uzun süre sabitleyen yarışmacı ise kazanıyor. Bu yılki yarışmanın kazananı ise yerel bir rapçi olan Shin Hyo-Seob oldu. 

  Kontrol etmek zorunda kalınan telefonlar, gözünüzün takıldığı saatler, cevap yetiştirilmesi gereken mesajların olmadığı yarışmalara 2000’den fazla kişinin katıldığı yarışmalarda 70 ayrı kategoride adaylar belirlenmiş ve İlk yarışmanın üzerinden tam iki yıl geçmiş.