• Hazine’ye ait tarım arazileri yarı fiyatına satılıyor
  05 Ekim 2019

  Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca kiralanmasının önü açılan Hazine’ye ait tarım arazilerinin başka bir düzenleme ile de yarı fiyatına satışa çıkarıldığını söyledi.

  Rant planları

  Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan söz konusu araziler, bu yöntemle belediyelerin elinden alınmış oldu. Arazilerin uzun vadede imara açılabilecek değerde -gelir getirici alanlar- olduğuna dikkat çeken Güngör, “3.2 milyon hektar işletilmeyen tarım arazi varken, hazine arazilerini satışa çıkarmak ileriye dönük ranta açma planlarını akla getiriyor” dedi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatıyla, tarımsal yerli üretimi artırmak amacıyla geçen yıl mayıs ayında başlatılan ve geçen günlerde yapılan değişiklik ile güncellenen uygulama kapsamında 2023 yılına kadar 200 milyon metrekare Hazine arazisinin çiftçilere kiralanacağı açıklandı.

  Bugüne kadar yaklaşık 218 bin kullanıcıyı kapsayan uygulamaya 180 bin çiftçi başvurdu. Gerekli şartları sağlayan 45 bin çiftçiye kiralamalar yapılmaya başlandı.

  Türkiye genelinde uygulamaya en çok başvuru 14 binle Adana’dan geldi. Hatay’dan 10 bin 200, Konya’dan 8 bin 900, İzmir’den 8 bin 73, Muğla’dan ise 7 bin 830 çiftçi başvurdu. Ayrıca söz konusu projeyle şimdiye kadar 46 ilde, 23 milyon metrekare Hazine taşınmazı da ilana çıkarıldı. 139 çeşit bitki türüyle üretimin artırılması hedeflenirken, ürünler arasında aronya, frenk inciri, hodan otu, ıtır, kızılcık, laden, maviyemiş, moringa türleri yer alıyor.

  Yarı fiyatına elden çıkarılıyor

  Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, 2 Ağustos’ta Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlığın 382 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği’nde yapılan değişiklik ile kiralandığı ifade edilen Hazine’ye ait tarım arazilerinin rayiç bedelinin yarı fiyatına satışa çıkarıldığını açıkladı.

  Söz konusu arazilerin tarımsal amaçla kullanılmak üzere 20 yıl şartı da güncellenerek 30 yıla çıkarıldı. Satış bedeli peşin ya da taksitle ödenebilecek. Peşin ödemelerde yüzde 20 oranında indirim uygulanırken, satış bedelinin tebligattan itibaren 3 ay içinde ödenebileceği belirtildi.

  Araziler CHP’li belediyelerden alınmak isteniyor

  Satışa çıkarılan alanların 2012 yılından itibaren belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunduğunu hatırlatan Özden Güngör, bakanlığın yaptığı değişiklik ile bu alanların belediyelerin elinden alındığını söyledi.

  Yürütülen proje kapsamında en çok arazi satışının yapılacağı illerin başında CHP’li belediyelerin yönettiği Adana, Hatay, Muğla ve İzmir’in geldiğinin altını çizen Güngör, amacın tarım üretimini artırmak değil, bu arazileri belediyelerin elinden almak, satarak gelir elde etmek ve ileriye dönük tarım arazileri üzerinden rant sağlamak olduğunu savundu.