• Hafter, ateşkes anlaşmasını neden imzalamıyor?
  15 Ocak 2020

  Hafter, ateşkes anlaşmasını imzalamayarak Moskova’da kurulan masadan kalktı.

  Arap basını, Hafter’in ateşkes anlaşmasını talepleri karşılanmadığı için imzalamadığını yazdı.

  Arapça yayın yapan basın organları, General Halife Hafter’in Trablus’un durumu ve Türkiye’nin rolüyle ilgili taleplerini karşılamadığı için imzalamadığını bildirdi.

  “Libya Ulusal Ordusu’nun taleplerinin birçoğunu gözardı ediliyor” görüşü

  BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Suudi Arabistan’a ait olan ve Dubai’den yayın yapan Al Arabiya, Hafter’in “Taslak anlaşma, Libya Ulusal Ordusu’nun taleplerinin birçoğunu gözardı ediyor” dediğini paylaştı.

  Sky News: Hafter, Trablus’a girmek ve kendi yönetiminde kurulacak hükümet için ısrarcı

  Sky News’un Arapça yayın yapan kanalı ise görüşmeler sırasında Hafter’in kendisine bağlı Libya Ulusal Ordusu’nun başkent Trablus’a girmesi ve kurulacak milli birlik hükümetinin de kendi yönetimi altındaki Tobruk’ta bulunan parlamentodan güvenoyu alması gerektiği konusunda ısrarcı olduğunu aktardı.

  “Hafter, Türkiye’nin dahil olmadığı uluslararası bir izleme heyetinin kurulmasını istiyor”

  Kanal haberinde, Moskova’da yapılan görüşmeler sırasında Hafter’in ateşkesi denetlemek için Türkiye’nin dahil olmadığı uluslararası bir izleme heyetinin kurulmasını ve “Türkiye ile Suriye’den gelen paralı askerlerin” geri gönderilmesini şart koştuğunu da öne sürdü.

  Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’ndan üst düzey bir yetkili, Libya’da yayın yapan özel haber sitelerinden El Marsad’a yaptığı açıklamada, Hafter’in anlaşmayı imzalamasının esas nedenine ilişkin şunları söyledi:

  “Türkiye’nin kendisini bu anlaşmanın bir parçası haline getirerek, Sarraj hükümeti ile yaptığı anlaşmaları meşrulaştırmaya çalışması.”

  Aynı yetkili, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı silahlı güçlerin tasfiyesini içermeyen hiçbir anlaşmayı imzalamayacaklarını söyledi.

  Ne olmuştu?

  Libya’da Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Başbakanı Fayez el Sarraj ile Hafter arasında sağlanan ateşkesin yazılı bir anlaşmaya dönüştürülmesi için Türkiye ve Rusya arabuluculuğunda görüşmeler yapıldı.

  Ateşkes taslağında, Hafter’in Nisan ayında Sarraj’ın kontrolü altındaki başkent Trablus’a yönelik taarruzunu durdurması ve güçlerini geri çekmesi öngörüldü.

  Ancak Hafter, Moskova’da kurulan masadan ateşkesi imzalamayarak kalktı. Ulusal Mutabakat Hükümeti ise ateşkesi imzaladı.