• Greta liderleri tekrar uyardı: Daha hiçbir şey görmediniz
  18 Ocak 2020

  Greta, Davos Zirvesi öncesi dünya liderlerini uyardı. İklim aktivisti Greta Thunberg, İsviçre’nin Lozan kentinde 10 bin kişi ile beraber küresel ısınma karşıtı eyleme katıldı. Davos Zirvesi öncesinde dünya liderlerine mesaj gönderen Thurnberg: “Henüz hiçbir şey görmediniz.”

  Salı günü Davos’da başlayacak olan Dünya Ekonomik Forum’a ikinci kez katılacak olan Thunberg, Lozan’da küresel ısınmaya karşı öncülüğünü ettiği Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) protesto gösterisinde yaklaşık 10 bin kişi ile beraber yürüdü.

  Greta bir kere daha liderleri uyardı: Henüz bir şey görmediniz

  Genç aktivist, 2020 yılı teması “Uyumlu ve Sürdürülebilir Bir Dünya için Paydaşlar” olan Davos Zirvesi öncesi dünya liderlerini uyardı. Thurnberg: “Henüz bir şey görmediğinizi söylemek istiyorum. Nereye varacağımızı görmediniz, sizi temin ederim. Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na götüreceğimiz mesaj bu” dedi.

  Yüzlerce kişi Greta Thunberg’e destek vermek amacıyla, bu yıl 50.si düzenlenecek olan zirve öncesi trene binecek ve Davos yakınlarındaki Klosters kasabasına yürüyecek.

  Zirve öncesinde yapılan bir ankette küresel karar vericilerin vurguladığı risklerin başında iklim değişikliği ve çevresel tahribat geliyor.

  Thunberg, küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) adlı kampanyayı başlatmıştı. Dünya genelinde 185’i aşkın ülkeye yayılan bu gösteriler tarihin en büyük iklim protestolarına dönüşmüştü.

  BM Dünya Meteoroloji Örgütü’nden (WMO) çarşamba günü yapılan açıklamada 2019 yılının, rekor düzeyde en sıcak ikinci yıl olduğu duyurulmuştu.

  WMO, hem 2015-2019 yılları hem de 2010 ile 2019 arasındaki sürelerin küresel sıcaklık değerleri açısından tarihteki en sıcak beş ve on yıllık dönemler olduğunu bildirdi.