Görüşme iddiası ve sonrası

Ülkeyi 18 yıla yaklaşan iktidar sürecinde; içeride ve dışarıda ağır sorunlarla yüz yüze bırakan AKP İktidarına karşı, alternatif politikalar üretmekte zorlanan muhalefetin, özellikle İstanbul’da tekrarlanan son yerel seçimlerde aldığı sonuç; belli ki, bazı çevreleri bir hayli ürkütmüş.

Rejim değişikliği olduğu açık ama henüz adı konmamışyürürlükteki Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin” dayandığı ideolojinin, aslında temelleri Soğuk Savaş döneminde atılan “Türk İslam Sentezikurgusundan kaynaklandığına kuşku yok.

Hızla yaklaşan ekonomik kasırga ve Ortadoğu’da girdiğimiz açmazdan çıkış için somut ve gerçekçi çözümler üretemeyen iktidar ile farklılığı konusunda seçmeni ikna etmekte zorlanan muhalefet açısından, Sözcü’nün son yayını geçici bir kurtarıcı olacağa benziyor.

Eski bir Bulvar gazetecisinin geçmişte ilgi çekmekte başarılı, büyük fotoğraflı “Helga Türk erkeklerine hayran” haberleriyle bezenmiş, kitle psikolojisini yönlendirme alışkanlığı, bu kez karşımıza CHP’yi sarsmayı tasarlayan bir planın parçası gibi çıkıyor.

Görüşme; gece yarılarında yandaş kanallarda köpürtülürken, Sözcü yazarının kaynağını açıklamak yerine, adı geçen CHP’li siyasetçinin ismini söylemesiyle giderek magazinleşiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların sayımı sırasında ortadan kaybolan, gece yarısı partisinin sözcülerinin aksine, bir canlı yayına “adam kazandı” mesajı göndererek, sonuçları meşrulaştıran Muharrem İnce, bu kez yayınlara katılarak, görüştüğüne ilişkin iddialar kanıtlanmazsa, uzun yıllar önce Vietnam’da Budist rahiplerin başlattıkları protesto eylemlerinde olduğu gibi, kendisini yakmaktan söz ediyor.

CHP yönetimi hızla bu konuda bir açıklama ile kamuoyunu aydınlatmayı başaramazsa, son dönemde AKP’nin içine düştüğü güç durumdan kurtulmasına dolaylı katkı yapmış olacaktır.

Siyaset her durumda yeni çıkış yolları bulmak, dünya ve bölgedeki gelişmeler karşısında doğru tavırları belirleyerek yapılır.

Ekonomideki gelişmeleri, bölgedeki yabancı güçlerin yarattıkları kaos sonucu ortaya çıkabilecek, yeni sınır değişikliklerini ve çatışmaları önceden kestirmek ve doğru olanı seçmenle paylaşmak, iktidar alternatifi olmanın tek yoludur.

Türkiye’yi yüzyıl önceki tartışmaların izlerini sürerek yönetmeye kalkışan iktidarın durumu ortadayken başta CHP, muhalefete düşen yeni bir paradigma oluşturmaktır.

Gerisi boşuna zaman kaybıdır.

 

 

 

Bahattin Yücel Kimdir?

Bahattin Yücel 1949 yılında doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Turizm sektörünün her kademesinde 40 yılı aşkın hizmet verdi. TÜRSAB Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Genel Sekreterliği (1978-1983), Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı (1983-1987), 3 dönem TBMM’de İstanbul Milletvekilliği (1989-1991),  19. ve 20. Dönem (1991-1999) Bayındırlık, İmar ve Turizm, Fail-i Meçhul Cinayetleri Araştırma ve Gazi Mahallesi Olaylarını soruşturan Özel Komisyonda üye olarak yer aldı. 54. T.C Hükümetinin Turizm Bakanlığı'nı üstlendi.