• Gezi Davası’nın üçüncü duruşması görülüyor
  08 Ekim 2019

  31 Mayıs 2013’te gerçekleşen ve 8 kişinin yaşamını yitirdiği eylemlere ilişkin açılan Gezi Parkı Davası’nın üçüncü duruşması görülüyor.

  İş insanı Osman Kavala’nın jandarma eşliğinde duruşma salona getirilmesinin ardından, davayı izleyecekler de içeri alındı.

  Mahkeme başkanı duruşmayı çizen Tarık Tolunay’ı salondan çıkardı

  Mahkeme başkanı duruşmada çizim yapan Tarık Tolunay’ı salondan çıkardı. Tolunay, mahkeme başkanının kararını şu sözlerle duyurdu:

  “Nurtopu gibi bir yasağımız daha var. Mahkeme çizeri olarak katıldığımız Gezi Davası’ndan mahkeme başkanının talimatıyla salon dışına çıkarıldık. Yarım kalan cizimim…”

   

  16 sanığa “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlaması

  Üçüncü duruşması Silivri Kampusu’ndaki İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 707 gündür tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın aralarında bulunduğu 16 sanığın hakkında “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlaması yöneltiliyor.

  24 Haziran’da görülen ilk duruşmada tüm sanıklar savunmalarını tamamladıktan sonra mahkeme ara kararında tutuklu bulunan Yiğit Aksakoğlu’nun tahliyesine, Osman Kavala’nın ise tutukluluğuna karar vermişti.

  17 Temmuz’da görülen ikinci duruşmada ise sanık avukatlarının beyanları alınmıştı.

  Kavala’yı suçlayan Murat Pabuç’un da aralarında olduğu 3 tanık dinlenecek

  Bugün görülmeye başlanacak üçüncü duruşmada soruşturma kapsamında bilgi sahibi olarak ifadesi alınan ve iş insanı Osman Kavala’ya suçlamalar yönelten Murat Pabuç, eylemler sırasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’nde ekipler amiri olarak görev yapan Ercan Orhan Aydın ve yardımcısı Hasan Gül tanık olarak dinlenecek.