• Gazetecileri fişleyen SETA’yı finanse edeni açıkladılar
  14 Kasım 2019

  Gazetecilerin fişlendiği ve birçok tepki çeken rapor yayımlayan SETA’nın mali kaynağı Almanya tarafından açıklandı.

  Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı SETA’nın Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı SETA Albayrak ailesi tarafından finanse ediliyor.

  Güncel tartışmalar üzerine muhalefetten Sol Parti’nin Federal Meclis Grubu, SETA hakkında Alman hükümetine bir soru önergesi verdi. Önergede SETA ile AKP arasındaki ilişkiye, vakfın en çok merak edilen finansmanına dair sorular yer aldı.

  Yöneltilen birçok soruya cevap vermeyen Alman hükümetinin vakfa ve mali kaynağına ilişkin ilk soruya verdiği yanıtsa şöyle:

  “Albayrak ailesi tarafından finanse edilmektedir”

  “Federal Hükümet’in bilgisine göre SETA bir devlet kuruluşu değildir. Merkezi Ankara’dadır, İstanbul, Brüksel, Washington, Kahire ve 2017’den beri de Berlin’de bir şubesi bulunmaktadır. Hükümete yakın olan kuruluş büyük ölçüde Albayrak ailesi tarafından finanse edilmektedir.”

  SETA’nın başında Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak var

  Şimdiye kadar SETA’nın mali kaynağını açıklaması yönünde kamuoyunda sıkça dillendirilen talepler karşılıksız kalmıştı. SETA Vakfı’nın başında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak bulunuyor.

  AKP ve MHP SETA’nın araştırılmasını reddetmişti

  SETA’nın mali kaynağına ve faaliyetlerine yönelik HDP ve CHP meclis araştırma önergesi vermiş ancak AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedilmişti.

  AKP ile bağı soruldu; ‘Haberimiz var’ cevabı geldi

  DW Türkçe’de yer alan habere göre, SETA ile ilgili Alman Federal Meclisi’ne soru önergesi veren Sol Partili Ulla Jelpke, Federal Hükümet’e vakıf ile AKP arasındaki bağa yönelik bilgisini de sordu. Buna cevapta Alman hükümeti, ikisi arasındaki bağdan haberdar olduğunu kaydedip, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın daha önce SETA’da çalıştıklarına dikkat çekiyor.