Futbol ve deprem!

Merhabalar,

Öncelikle Elazığ’da meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına ve tüm Türkiye’ye başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar, bir daha böyle afetler yaşamamak ümidi ile. Ama deprem bu ülkenin gerçeği maalesef. Alınan veya alınmayan, göz ardı edilen önlemler. İnsan hayatının en ucuz olduğu ülkelerden biriyiz maalesef.

Her seferinde ders almak ümidi ile diyoruz ama ne ders alan var, nede o yapıları çalıp çırpanları denetleyenler. Tıpkı ülke futbolunda olduğu gibi. Yıllarca UEFA’nın finansal fair play kriterlerine uyulması gerektiğini, aksi taktirde ağır yaptırımların olacağı hep söylendi ama dinleyen uygulayan ve denetleyen olmadı.

Spor yasası yazıldı çizildi ama mecliste rafa kaldırıldı. Çünkü o yasa çıkmış olsaydı çok takımın canı yanacaktı sümen altı edildi. Geçtiğimiz günlerde spor çalıştayı yapıldı. Bu çalıştaydan çıkacak rapora göre düzenlemeler yapılacakmış!!!

Kulüplerin borçlarını yapılandıran devlet ve TFF bu yapılandırmada %30 aşım olabileceğini söyledi. Ama buna uymayan takımlar oldu ve olmaya devam edecek. Cezalar verildi mi? Tabi ki ama alt liglerdeki takımlara. Süper lig takımlarına dokunana aşkolsun. Ülke futbolu yıllardır enkazın altında ama o enkazı kaldıran yok.

Bitti beyler deniz bitti. Ama hala ahbap çavuş ilişkileri ile bu işleri yürütmeye çalışıyorsunuz. Denetleyen yok, sorgulayan yok, ceza veren yok, her şey yapanın yanında kar kalıyor. Tıpkı ülkemde binaları yaparken çalıp çırpanların denetlenmediği, sorgulanmadığı ve cezalandırılmadığı gibi.

Halil İbrahim Dinçdağ Kimdir?

1976 yılında Trabzon’un Of ilçesine bağlı Bölümlü köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta okulu köyde, liseyi iki yıl başka ilçede okuduktan sonra Trabzon merkezde tamamladı. Lise son sınıfta okurken hem yerel radyoda programcılığa hemde amatör hakemliğe başladı, 14 yıl aktif hakemlik yaptı. 17 yıl yerel radyo ve tvlerde programlar hazırlayıp sundu. Zaman zaman yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Ulusal bir gazetede kısa süreliğine köşe yazarlığı yaptı. 2008 yılında askerlikten muaf raporu aldıktan sonra 2009 yılında hakemlikten ihraç edildi. TFF ile başlayan hukuk mücadelesi 2009 yılında beri devam etmektedir.