• Fahrettin Koca LÖSANTE’nin para aldığını iddia etti
  14 Kasım 2019

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, LÖSEV’in kurduğu hastane LÖSANTE’ye ilişkin ilk kez konuştu.

  Lösemili Çocuklar Vakfı’nın (LÖSEV) kurduğu hastane LÖSANTE’ye, Sağlık Bakanlığı’nca tam ruhsat verilmemesi yıllardır eleştirilen konular arasında yer alıyor. Tıbbı anlamda tam teşekküllü ve yeni teknoloji ile donatılan 400 yataklı hastanenin sadece 75 yatağına ruhsat verildi. 325 yatağın lösemili çocuklara hizmet veremediği LÖSANTE’nin, yoğun bakımdaki 80 yatağından da sadece 10 tanesine ruhsat verildi.

  “LÖSANTE fark alıyor”

  Konuyla ilgili soru önergesine yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, LÖSANTE’nin hastalardan ücret aldığını iddia etti. Koca, “LÖSANTE’yi denetlemek için yetkilileri gönderdik. Burada hastalardan 280 ila 400 TL arası fark alındığını gördük. Eğer ki bu farkı almamayı taahhüt ederlerse, kademeli olarak ruhsat sayısını artırabiliriz” ifadelerini kullandı.

  LÖSEV’den yanıt: Tek kuruş ücret alınmıyor

  Sağlık Bakanı’nın yaptığı açıklamalarla ilgili LÖSEV, “Özel bazı hastane ve üniversitelerin de sahibi olan Sayın Koca’ya gerekli yanıtların, lösemili aileler tarafından verileceğine inanıyoruz” yanıtında bulundu.

  LÖSEV’den yapılan açıklamada ise Koca’nın yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi:

  “LÖSEV’in Milletin Tuğlaları ile inşa ettiği ve 2016 yılından beri 400 yataklı tam ruhsat yerine 75 yataklı çeyrek ruhsat ile engellendiği LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi ile ilgili olarak, Dr. Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalar gerçekleri yansıtmamakta olup, birbirinden kopuk, çözümden uzak, hoş olmayan bir algı yönetim tarzını düşündürmektedir. Bu konuda herhangi bir polemiğe girmek yanlıştır. Bir tek gerçek vardır o da LÖSEV’e halen 400 yataklı tam ruhsatımızın verilmemiş olmasıdır.

  Bizler siyasetler üstü çalışmaları ile hayatını Lösemili çocuklar ve kanser hastalarına adamış bilim insanlarıyız. Tek derdimiz daha fazla yavrumuzu ve hastamızı tedavi etmek ve yüzde 92 başarı ile iyileştirmektir. Şunun altını önemle çizmek isteriz ki, LÖSEV tam 20 senedir tek bir lösemili çocuk hastadan tek kuruş para – fark almamıştır. Bırakın para almayı, tüm çocuklara maddi, et, giysi, gıda ve kırtasiye yardımları yaparak onları hayata bağlamıştır. Özel bazı hastane ve üniversitelerin de sahibi olan Sayın Koca’ya gerekli yanıtlar bu çözümsüzlüğün gerçek mağduru ve tarafı olan Lösemili aileler tarafından verileceğine inanıyoruz.”