Ana Sayfa Etiketler Tarım

Etiket: tarım

loop

Röportaj | Türkiye’de tarımsal üretim çöküyor: 270 milyarlık hasılaya 120 milyar...

Ülkemizde yaz aylarının ardından çarşı pazarda fiyatlar artmaya başlar, çiftçiler mahsüllerini yok pahasına satmak zorunda kaldıkları için veya bankalara olan borçlarını ödeyemedikleri için akşam...

Röportaj | Dünya’nın fındığını üreten Türkiye’de fındık çiftçisi ırgatlaşıyor

"Şirket tarımcılığı sürdürülebilir bir sömürü sistemini hakim kılmak için toprağımızdan suyumuza tüm ortak varlıklarımıza bir sahip edasıyla yaklaşıyor ve kendi topraklarımızda fındık çiftçisini ırgatlaştıryor." Fındık...

Fındık-Sen: Üreticilerin söz sahibi olacağı demokratik yapılanmalara ihtiyaç var

Fındık, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 2500 yıldır yetiştiriciliği yapılan ve 600 yıldır ihraç edildiği bilinen bir ürün olarak Türkiye’nin tarımsal üretiminde önemli bir yer teşkil...

Sudan’da 99 yıllığına kiralanan tarım arazisi çöp oldu

CHP Tekirdağ Milletvekili ve Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun, Sudan’da 99 yıllığına kiraladığı 780 bin 500 hektarlık arazi ile gıdada arz güvenliği sağlamaya çalışan iktidarın hevesinin kursağında kaldığını belirterek, "Milli tarım, milli topraklarda yapılır” dedi.

Tarım ürünleri üretici fiyatları Mayıs’ta yıllık yüzde 30.23 arttı

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım ÜFE) Mayıs’ta, aylık bazda yüzde 0.95 azaldı ve yıllık artış, Nisan'daki yüzde 30.75'ten yüzde 30.23 düzeyine indi.

‘Türkiye, Belçika’nın yüz ölçümünden daha fazla tarım alanını kaybetti’

Türkiye  son 16 yılda tarım alanlarının  yüzde 8,3’ünü kaybetti. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, tarım alanlarının 3 milyon 400 bin hektar küçüldüğünü söyledi.  Atalık, "Çiftçinin her geçen yıl alım gücü geriliyor. Bu da üretim alanlarına yansıyor. Geçimini tarımdan sağlayan insanlar para kazanamadığı ve maliyetler yüksek olduğu için üretimden çekiliyor." dedi.

Çiftçiye gübre tedariki için kurulan şirketten rekor zarar

Ekonomik kriz gübre fiyatlarını aşırı ölçüde yükseltti, çiftçi gübre kullanamaz hale geldi. Çiftçinin iştiraki olan GÜBRETAŞ, bu sebeple 2018 yılında 329 milyon lira zarar etti.

Türk tarımının geldiği nokta: Asgari ücretle iş bulan çiftçi tarımı bırakıyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, istihdamda tarıma düşen payın son 1 yılda yüzde 17,7'den yüzde 17,1'e indiğini belirterek, "Gençler tarımda kalmak istemiyor. Asgari ücretle iş bulan çiftçiler hemen tarımı bırakıyor. Çözüm bellidir, tarım Bağ-Kur primleri 2008'deki gibi 15 güne indirilmelidir. Çiftçilerimize her yıl için 90 gün yıpranma payı verilmelidir" dedi. 

Tarım ürünleri üretici fiyatları Nisan’da yıllık yüzde 30.75 arttı

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım ÜFE) Nisan’da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30.75 arttı.

Askeri darbenin ardından: Sudan’daki çiftlik projesi ne olacak?

Türkiye’nin, Sudan’dan 99 yıllığına kiraladığı binlerce hektarlık arazinin akıbetinin bu ülkedeki darbenin ardından ne olacağı merak konusu.

AKP’li yıllarda tarım resmen iflas etti

AKP'nin iflas noktasına getirdiği tarım politikalarının bedelini tüm Türkiye mutfaktaki yangınla öderken, iktidar vaatlerin ötesinde bir program ortaya koymuş değil.

“Tarım sektörü enfeksiyon kaptı; üreticiyi kurtarmadan tüketiciyi kurtaramazsınız”

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Eskiyörük, gıda fiyatlarının katlanarak artacağını söyledi.

Bakan, patates-saman ithalatını böyle savundu: İthal etmek günah mı?

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımda yapılan ithalat ilgili eleştirilere verdiği cevapla tepki çekti.

Sebze, meyve, saman derken artık çobanlar da ithal

Türkiye, 126 ülkeden 135 değişik sebze, meyve ve gıda ürünü ithal ediyor. Artık Sırbistan’dan et, Madagaskar’dan börülce, İspanya’dan marul, İtalya’dan ıspanak alıyoruz. CHP’li Okan Gaytancıoğlu, “Şimdiki çobanlar da ithal, Suriyeli oldu” dedi.

İstihdam paketleri fayda etmedi,işsizlik yükseliyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) araştırma kuruluşu Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) işsizlik verilerine ilişkin yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Erdoğan: Son bir umutla 31 Mart’ı bekliyorlar, buna fırsat vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "Türkiye’nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde" programında konuştu. Erdoğan,...

Daha önce ‘Tarım Savunma Sanayi kadar önemli’ diyen Bakan bu kez...

Geçtiğimiz günlerde "Savunma sanayi kadar önemli bir sektör daha vardır, o da tarımdır" diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu kez yaptığı açıklamada ise "Tarım, savunma sanayisinden önemlidir" dedi.

CHP’li vekil pazarda 3 soğan tarttırdı: İşte ödediği rakam

CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Denizli’nin Babadağ İlçesi’nde esnaf ziyaretine çıktı. Aralarında CHP Babadağ Belediye Başkan Adayı Ali Atlı ve ilçe yöneticilerinin bulunduğu CHP’li...

Pakdemirli: Savunma sanayi kadar önemli bir sektör daha vardır, o da...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, önümüzdeki 20 yıl içerisinde Türkiye’nin yüzde 50 daha fazla gıda ihtiyacı olacağını belirterek, "Teknolojiniz olabilir, savunma sanayiniz, füzeleriniz,...

İzmir Ticaret Borsası: Gençlerimiz tarımsal üretimle uğraşmak istemiyor

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz "Vatandaşımız üreten olmaktan vazgeçip, tüketici pozisyonuna geçti. Çok büyük bir üzüntüyle görüyoruz ki, halkımız özellikle de gençlerimiz tarımsal üretimle uğraşmak istemiyor" dedi.

İri olalım, diri olalım… Hep birlikte kuyruğa duralım

Sosyal medyada gençlerin çok sık kullandığı bir klişe var: "Hayaller... Hayatlar" Bu klişe beklentilerle gerçekleşen arasındaki uçurumu göstermek için kullanılıyor. Son günlerde tanzim kuyruğunda nispeten daha...

Mansur Yavaş, çiftçiler için projesini Çubuk’ta açıkladı

Millet İttfakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Çubuk’ta “Mansur Yavaş Gönüllüleri Seçim Koordinasyon Merkezi” açılışına katıldı. Yavaş’ın Çubuk’un girişin çok sayıda vatanş karşıladı.

CHP’li vekilden tanzim satışıyla ilgili önemli iddia

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, tanzim satış noktaları için yapılan alımlara ilişkin üreticilere baskı uygulandığını ve bazı bölgelerden zorla bedava alımlar yapıldığına ilişkin iddialar olduğunu belirtti.

10 yıldır savaşta olan Suriye’de soğan, patates 1 lira

"Suriye 8 yıldır savaş yaşıyor. Yoğun bir ambargo ve şiddet tehditti altında halk 8 yıldır yaşıyor. Ve hemen her gıda maddesini Türkiye halkından daha ucuza yiyor. "

“Tarım alanları sanayi ve enerji projelerine kurban ediliyor”

Türkiye genelinde altmışa yakın Çevre Derneği’nin bir araya gelmesi ile oluşturulduğu Ekoloji Birliği Platformu, tarım alanlarının sanayi ve enerji projelerine kurban edildiğini belirtti.

Çiftçilerin yüzde 52’si ödediği faiz oranını bilmiyor

Tarımsal veri çözümleri sunan Doktar'ın yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’deki çiftçilerin yüzde 52’si aldığı kredinin faiz oranını bilmiyor.

Tarım Bakanlığı hortum bilançosunu açıkladı

Tarım Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Antalya'da yaşanan hortum faciasıyla ilgili bilançoyu açıkladı.

Tarım Bakanı Pakdemirli: Hangisi ucuzsa onu alın

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sebze ve meyve fiyatlarındaki yükselişle ilgili olarak konuştu. Pakdemirli, vatandaşların mevsimi olan ürünleri tüketmesini önerdi.

CHP’li Sancar: Tarım bakanı istifa etmeli

CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar, "Patatesi, soğanı altı liradan çekirdeği iki liradan sattıran tarım bakanını istifaya davet ediyoruz." dedi

Tarımda savaştaki Suriye’ye bile muhtacız

Türkiye tarım alanlarını bir bir yok eder, ithalatın kapılarını sonuna kadar açarken 8 yıldır savaştaki Suriye’den bile ürün alıyoruz. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 1.4 milyar dolara ulaştı.
1,805BeğenenlerBeğen
909TakipçilerTakip Et

Popüler Haberler

Gündemdekiler