• Esad: Ülkemizin tamamını kontrol edeceğiz
  01 Kasım 2019

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Perşembe günü Suriye devlet televizyonuna röportaj verdi. Esad, ülkesinin nihai hedefinin “ABD askerlerinin aniden çekildiği, Kürtlerin kontrolündeki bölgelerde devlet otoritesinin yeniden kurulması” olduğunu söyledi.

  Suriye ordusunun ülkenin kuzeydoğusuna geri dönüşünü “bu hedef doğrultusunda atılan ilk adım” olarak tanımladı. Esad, bu bölgelerde devlet otoritesi sağlanırken sahadaki yeni gerçekliğe saygı duyulacağını vurguladı. 2012’de Suriye ordusu, ülkenin kuzeydoğusundan çekilmiş ve YPG bölgeyi kontrol etmeye başlamıştı.

  2019’a kadar ABD desteği alan YPG, Barış Pınarı Harekâtı öncesinde ABD askeri bölgeden çekilince, Şam’la anlaşmaya varmıştı. Anlaşmaya göre sınırda ABD askerinin çekildiği bölgelerin kontrolü YPG’den Suriye ordusuna geçmişti.

  22 Ekim’de Soçi’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesiyle varılan uzlaşmaya değinen Esad, “Anlaşmayla YPG’nin sınırdan 30 kilometre güneye çekilmesine karar verilmesinin de Şam’ın hedefine ulaşmasında yardımcı olduğunu” söyledi.

  Esad, Kürtlerden ellerindeki, büyük çoğunluğu ABD’den gelen silahları Suriye ordusuna hemen teslim etmelerini istemeyeceğini, Suriye ordusunun öncelikle bu bölgelerde kontrolü sağlayacağını belirtti.

  Anlaşmaya göre Suriye ve Rusya orduları sınıra gelerek YPG’nin 30 kilometre güneye çekilmesini sağlaması, Rusya ile Türkiye’nin sınırın 10 kilometre güneyine kadar ortak devriye yapması öngörülüyor.

  Türkiye-Rusya devriyeleri geçici

  Esad, Türkiye ile Rusya’nın ortak devriyeleri için “geçici” ifadesini kullandı. “Nihai ve stratejik hedeflerle taktik yaklaşımları birbirinden ayırmalıyız” dedi.

  Soçi’de varılan mutabakatın metninde, ortak devriyeler için bir süre verilmiyor. Ankara, bu süreci “ucu açık” olarak değerlendiriyor.

  “En nihayetinde topraklarımızı Türkiye’den alcağız”

  Türkiye ile ABD’nin 17 Ekim’de vardığı anlaşmaya göre de, operasyon bölgesi olan Rasulayn ile Tel Abyad arasında Türkiye’nin kontrolünde “güvenli bölge” kurulması hedefleniyor. Esad, bu bölge için “Ankara’nın aldığı toprakları da en nihayetinde Suriye ordusu geri alacak” dedi.

  ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’nin doğusundaki petrol kuyularında askerlerini tutmaya devam edeceği açıklamasına da değinen Esad, “Bu, Washington’ın aslında sömürgeci bir güç olduğunun göstergesi” dedi.