• Eren Erdem’in avukatı Cingil: “O zaman her ihtimal konuşulur”
  28 Şubat 2019

  ESRA KOÇAK MAYDA
  Kapanan Karşı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve CHP eski Milletvekili ve PM Üyesi Eren Erdem’in “örgüte üye olmakla birlikte, örgüte yardım etmek ” ve “gizliliğin ihlali suçlarından” yargılandığı davasına yarın Çağlayan Adliyesinde devam edilecek.
  Erdem’in avukatlarının önceki haftalarda yaptıkları tutukluluğa itirazı reddeden mahkemenin yarın karar vermesi bekleniyor.

  Duruşma öncesi Erdem’in avukatı Onur Cingil 16punto’ya açıklamalarda bulundu. “Tahliye dışında her türlü karar skandal olacaktır” diyen Cingil, Erdem’in cezasının onaması halinde açlık grevi dahil her ihtimalin konuşulacağını söyledi.

  Mahkemenin esas hakkında mütalaasını verdiğini hatırlatan Cingil mahkemeden karar vermesini talep edeceklerini söyledi. Erdem’in dosyasında yer alan iki sanığın dinlenmediğini de ifade eden Cingil, “mahkeme onları dinlemek için duruşmayı başka bir tarihe erteleyebilir ya da kararını açıklayabilir. Bu nedenle yarın neler olacak hep birlikte göreceğiz” dedi.

  “KRONİK RAHATSIZLIKLARI DAHA DA AĞIRLAŞTI”

  Eren Erdem’in hala hücrede tutulduğunu dile getiren Cingil, Erdem’in sağlık durumuna ilişkin de şunları söyledi: “Eren’in kronik rahatsızlıkları var. Mide, ortopedik ve astım gibi. İçerisi ona iyi gelmedi, bu kronik rahatsızlıkları daha da ağırlaştı. Bir de açlık grevine devam etseydi rahatsızlıkları artacaktı. Ama şimdilik durumu iyi.”

  Mahkemenin yarın Erdem’in cezasının onaması halinde açlık grevi dahil her ihtimalin konuşulacağını söyleyen Avukat Onur Cingil “Biz tamamen yarına odaklanmış durumdayız. Mahkemeden skandal bir karar da çıkabilir, tahliye de diyebilir ya da kararı açıklamak için bir sonraki duruşmayı da bekleyebilir. Tahliyenin içerisinde olmadığı her türlü karar skandal olacaktır” dedi.