• Erdoğan’dan Suriye ile uzlaşma hamlesi
  14 Ocak 2020

  AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Suriye ile uzlaşma hamlesi; Hakan Fidan, Moskova’da Suriye istihbaratı ile görüştü. Görüşmeye ilişkin ‘Erdoğan’dan Suriye ile uzlaşı’ değerlendirmeleri yapıldı.

  Dün, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ile Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Tümgeneral Ali Memlük, ‘yıllar sonra ilk kez resmi olarak’ bir araya geldi.

  Türkiye ‘birlikte çalışmak’ istedi

  Reuters’a açıklama yapan ismini vermek istemeyen bir Türk yetkili, görüşmede ‘YPG’ye karşı Fırat’ın doğusunda birlikte çalışma ihtimali’nin konuşulduğunu aktardı.

  Suriye, Türkiye’yi bölgeden çekilmeye davet etti

  Suriye’nin resmi haber ajansı SANA ise Suriye’nin bölgesel bütünlüğüne, egemenliğine ve özgürlüğüne saygı duymaya ve bölgeden Türkiye‘nin tüm birliklerini çekmesine davet edildiğini belirtti.

  Ne olmuştu?

  Suriye’de sekiz yıldır süren iç savaşta Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı ayaklanan gruplara destek veriyor.

  Suriye’nin müttefiği Rusya ve İran ise Esad’ın görevde kalmasını sağlamış, ABD askerlerinin de bölgeden çekilmesiyle Türkiye’nin kuzeyden ilerlemesine karşın Rusya’nın desteklediği Suriye ordusu da cihatçıların elindeki bölgelerde ilerlemeye başlamıştı.

  Türkiye, YPG’nin Suriye ise Türkiye’nin çekilmesini istiyor

  Türkiye, terör örgütü saydığı YPG’nin Fırat’ın doğusunda kalan bölgeden çekilmesini isterken, sınır güvenliğinin sağlanması ve Türkiye’deki sığınmacıların bir kısmının yerleştirilmesi için bir tampon bölge oluşturmak üzere bu bölgeye askeri operasyonlar yapılmıştı.

  Suriye hükümetiyse, operasyonlar sonrası Türkiye’nin ülkenin kuzeyinde askeri varlığını sürdürmesinden rahatsızlığını dile getirirken, TSK unsurlarının buradan çekilmesini talep ediyor.