• Erdoğan ‘kirlettik’ demişti: Mahkemeden Ayder kararı
  14 Ocak 2020

  AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘kirlettik’ demişti; Mahkemeden Ayder kararı çıktı.

  Bölge İdare Mahkemesi, yerel mahkemenin kayak tesisi için hazırlanan imar planlarına ilişkin davayı reddetmesinin hukuka uygun olmadığını bildirdi.

  Erdoğan, Ayder için “Kirlettik, rezil ettik” demişti

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder’e kayak merkezi kurulması için 18 Eylül 2014’te imar planı hazırladı. Bakanlık, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kirlettik, rezil ettik” dediği Ayder ile Hazindak Yaylası arasındaki Kış Sporları Merkezi için hazırlanan imar planlarını 28 Eylül 2014’te askıya çıkarttı.

  Yöre sakinleri, avukat İbrahim Demirci ve Yakup Okumuşoğlu aracılığıyla konuyu yargıya taşıdı. Ancak Rize İdare Mahkemesi, 2 Ocak 2019’da ‘süre aşımı’ nedeniyle davanın reddine karar verdi.

  Bunun üzerine avukatlar, söz konusu davayı süresi içinde açtıklarını belirterek, istinafa başvurdu.

  Başvuruda, kayak tesisi yollarına ilişkin İl Genel Meclisi kararı ile bunun dayanağı olan imar planlarına birlikte dava açıldığı ancak davaların İdare Mahkemesince ayrıldığına dikkat çekildi.

  Mahkemeden Ayder kararı: Dosyayı iade etti

  Birgün’den Uğur Şahin’in haberine göre, başvuru görüşen Samsun Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdari Dava Dairesi, Rize İdare Mahkemesi’nin kararında ‘hukuki isabet’ bulmadı. İstinaf talebini kabul eden mahkeme, dava dosyasının yeniden görülüp, karar verilmesi için Rize İdare Mahkemesi’ne iade edilmesine karar verdi.

  Ayder’deki salıncaklar Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılmıştı

  Rize’deki Ayder Yaylası’na kaçak şekilde kurulan salıncaklar kaldırılmıştı. Kaymakam Vekili Bayram Sağır, salıncakların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kaldırıldığını söylemişti.