• Erdoğan Batı’yı sınır kapılarını açmakla tehdit etti
  05 Eylül 2019

  Partisinin il başkanları toplantısında konuşan Tayyip Erdoğan, konuşmasının Suriye ve İdlib meselelerini değerlendirdiği bölümünde, Batı’yı yeterince yardım etmemekle suçlarken, geçmişte yaptığı tehdidi yineledi: “Sınır kapılarını açarız.”

  Güvenli bölge olmazsa kapıları açarız

  Türkiye’nin mülteciler konusunda üzerine düşeni yaptığını iddia eden Erdoğan, “Biz ensar olmaya talip olduk. Varil bombalarından kaçanlara kapı açtık. İdlib’deki gelişmeler yeni bir sığınmacı tehlikesini ortaya çıkardı. Güvenli bölge olmazsa, kapıları açmak zorunda kalırız” dedi.

  “Fiilen başlatmakta kararlıyız”

  Güvenli bölge konusunun bölge adına her şeyden önemli olduğunu savunan Erdoğan, “Eylülün son haftasına kadar Fırat’ın doğusundaki güvenli bölge oluşumunu kendi istediğimiz şekilde fiilen başlatmakta kararlıyız. Öyle bir güvenli bölge oluşturalım ki -Bunu Trump, Putin, Merkel ile konuştuk- konut yapalım, oraya taşıyalım, böyle bir durumda biz Türkiye olarak rahatlamış oluruz. Hedefimiz Suriyeli kardeşlerimizden en az 1 milyonunu 450 kilometrelik sınır hattı boyunca oluşturacağımız güvenli bölgede iskan etmektir” ifadelerini kullandı.

  “Destek yoksa kapıyı açarız”

  Batı’dan mülteciler konusunda gerekli yardımın yapılmadığını iddia eden Erdoğan, “Kapıları açmak zorunda kalırız. Bu yükü sadece biz mi çekeceğiz? Misafir ettiğimiz sığınmacıların yükünün paylaşımı konusunda AB başta olmak üzere dünyadan olması gereken desteği alamadık. Almak için bunu yapmak zorunda kalabiliriz” dedi.