• “Erdoğan ABD’nin sevdiği sultan olmak istiyor”
  14 Kasım 2019

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinin yankıları sürüyor. Gazeteci Ceyda Karan, “Erdoğan ABD’nin sevdiği sultan olmak istiyor” dedi.

  “Türkiye ABD’ye Suriye sahasında benimle çalış diyor”

  Erdoğan’ın S-400’leri koz olarak kullanmak istediğini belirten Karan, “Fakat S-400’ler artık herkesin kozu. Rusya için de koz ABD için de… Görüşmeden sonra bile pek çok konuda işbirliği için ABD’nin şartı S-400 konusunun halledilmesi” dedi.

  “Başarı olarak sunacak”

  Erdoğan’ın derdini anlatma fırsatı bulduğunu söyleyen Karan, “Trump Erdoğan’a bir kürsü verdi. Tek başarı bu. Kendisini anlatma ve argümanlarını ABD medyası önünde açıklama şansı buldu. Fakat Türkiye’ye dönüldüğünde bu durum, kamuoyuna bir başarı olarak sunulacak” dedi.

  “Erdoğan da Trump da Batı için sorun”

  ABD’nin S-400 tavrını da değerlendiren Karan, “Rusya, uçak krizinden bu yana Türkiye ile çok boyutlu bir ilişki sürdürüyor. S-400 konusunda onlar adına aksi bir karar çıkarsa, başka konularda Rusya’nın Türkiye üzerinden kazanımları ve kartları var. Batı, Erdoğan’dan ve Trump’tan aynı derecede kurtulmak istiyor. Ama Trump’tan kurtulması mümkün değil” dedi.

  “Rusya Suriye’de statükoyu korurken ABD dağıtıyor”

  ABD’nin Suriye’de statükoyu dağıtıcı hamleler yaptığını söyleyen Karan, “Rusya, Suriye sahasında ABD ile sadece ve sadece statükoyu koruma üzerine uzlaşmaya açık. Rusya’nın derdi Suriye’nin toprak bütünlüğü. Kürtleri de buna ikna oldukları sürece müttefik olarak görüyor. ABD ise dağıtıcı bir etki yapıyor” dedi.