• Erbil’de restorana saldırı: Türk diplomat hayatını kaybetti
  17 Temmuz 2019


  Türkiye’nin Erbil konsolosluğuna yakın bir noktada Kırklar caddesi üzerinde bulunan bir restoranda silahlı kişilerce saldırı düzenlendi. Saldırı esnasında Türk muavin konsolos ve 2 konsolosluk çalışanının da restoranda olduğu belirtildi.

  Saldırıda hayatını kaybedenlerin ve yaralıların olduğu belirtiliyor. Henüz resmi açıklama yapılmadı.

  Açıklamayı yapan Erbil İl Meclisi Başkan Yardımcısı Nezhet Abdulgani olay yerinde emniyet güçlerinin çalışma yapmakta olduğunu, silahlı iki kişinin yakalanması için çalışma başlattığını söyledi.

  Saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiği 1 kişinin de yaralandığı gelen bilgiler arasında.

  Rudaw da hayatını kaybeden Türk diplomatlar arasında konsolos yardımcısının olduğunu yazdı ama bu bilgi teyit edilemedi.

  REUTERS: 3 TÜRK DİPLOMAT HAYATINI KAYBETTİ

  Reuters’in güvenlik kaynaklarından aktardığına göre, çatışmada en az 3 Türk diplomat hayatını kaybetti. Resmi makamların açıklaması bekleniyor.

  Öte yandan bazı kaynaklar ise ölenlerden birinin Türk diplomat olduğu, saldırganın da çatışmada öldüğü bilgisini geçiyor.

  AA: Irak’ın Erbil kentinde bir restorana düzenlenen silahlı saldırıda Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunda çalışan bir kişi şehit oldu.

  Olay yerini güvenlik çemberine alan güvenlik güçleri, incelemeleri sürdürüyor.

  Erbil Emniyet Müdürü Abdulhalik Talat, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını, daha sonra detaylı açıklamanın yapılacağını söyledi.

  Kaçan saldırgan veya saldırganların yakalanması için Erbil’den diğer kentlere giden tüm yolların trafiğe kapatıldığı belirtildi.

  Restoran sahibinin paylaştığı bilgilere göre, konsolosluk çalışanları içeri girdikten sonra sivil giyimli ve üzerinde iki silah taşıyan saldırgan, doğrudan konsolosluk çalışanlarını hedef alarak ateş açtı.

  Erbil saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 3’e çıktı

  Dışişlerinden açıklama

  Dışişleri Bakanlığı, Erbil Başkonsolosluğu’nda bir görevlinin, konsolosluk dışında bulunduğu bir sırada uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olduğunu açıkladı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada “Bugün öğleden sonra Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi, Başkonsolosluğumuz binası dışında bulunduğu bir sırada uğradığı menfur silahlı saldırı neticesinde şehit olmuştur. Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir. Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ailesine ve tüm Türk Milletine sabır diliyoruz” denildi.

   

  Kalın: Hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecek

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erbil Başkonsolosluğu’nda bir görevlinin, konsolosluk dışında bulunduğu sırada silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmesiyle ilgili, Twitter hesabından açıklama yaptı. Kalın, “Erbil’deki menfur saldırıda hayatını kaybeden konsolosluk çalışanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Faillerin bulunması için çalışma başlatıldı. Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir” dedi.

  Erdoğan’dan açıklama

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erbil’de Türk diplomatlara yönelik saldırıya dair açıklamada bulundu.

  Erdoğan,”Erbil’de konsolosluk çalışanlarımıza yönelik düzenlenen menfur saldırıyı kınıyorum. Saldırıda şehit olan çalışanımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Saldırının faillerinin süratle bulunmaları için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir”dedi.

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan açıklama

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ”Lokantada yemeğini yerken 3 kişi tarafından saldırıya uğruyor. Çalışma arkadaşımız şehit oldu Allah rahmet eylesin. Saldırganlar yan masada Iraklı 2 kişiye daha saldırıyorlar birisi vefat ediyor diğeri ağır yaralı. Hem Bağdat hem Erbil ile temas halindeyiz. Saldırganların yakalanması için temaslarımızı sürdürüyoruz” dedi.