• En fazla şarj tüketen Android uygulamaları açıklandı
  18 Ocak 2020

  En fazla şarj tüketen Android uygulamaları açıklandı. Siber güvenlik şirketi Bitdefender, Google Play’de milyonlarca kullanıcının indirdiği ve en fazla şarj tüketen Android uygulamalarını açıkladı.

  Bitdefender’in internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, aralarında ofis programları ve oyunların olduğu uygulamalarda, reklam gösteren özel algoritmalar tespit edildi.

  En fazla şarj tüketen Android uygulamaları, etkinleştirildikten sonra ilk 48 saat içinde ölçülü sayıda reklam gösterse de daha sonra reklam sayısı giderek artıyor. Bunlar da şarj tüketimini yükseltiyor.

  Ayrıca reklamların kaotik olarak gösterildiği, bu yüzden Android güvenlik araçlarının kaynağını tespit edemediği ifade edildi.

  Uzmanlar, bu tür uygulamaların, kötü niyetli değil ‘potansiyel olarak tehlikeli’ kategorisinde yer alsa da temel fonksiyonlarının, geliştirici tarafından beyan edilenin aksine agresif reklam olduğunu kaydediyor.

  Yapılan araştırmalara göre pili en çok tüketen uygulamalar arasında birinci sırada Facebook yer alıyor. Facebook’u kullandığınız süre boyunca telefonun batarya ömrü oldukça hızlı azalıyor. Telefonunuzda antivirüs programları varsa aklınızda olsun, bu programlar tam bir pil tüketme canavarıdır. En çok şarj yiyen uygulamalar arasında Snapchat’ de yer alıyor. En fazla pil tüketen uygulamaların başında ise Instagram geliyor. Skype uygulamasında görüntülü konuşmak, yazışmak da pilin ömrünü büyük ölçüde etkiliyor. Youtube’da zaman geçirmek,videolar izlemekte pili azaltıyor. Hava durumu uygulamaları pilin gücünü tüketiyor. Haritalar uygulamasında gezinmek de pilin azalmasına neden oluyor. Clean Master uygulaması Android iyileştiricisi,bellek ve hız güçlendirici olarak görev yapıyor ama aynı zamanda pil canavarı…