• Ekonomiye zarar vermek iddiasıyla suçlanan gazetecilerin davası görüldü
  17 Ocak 2020

  Ekonomiye zarar vermek iddiasıyla suçlanan gazetecilerin 2. duruşması bugün İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

  Aralarında Mustafa Sönmez, Sedef Kabas, Merdan Yanardağ, Fercan Yalınkılıç ve Kerim Karakaya’nın da bulunduğu 38 kişinin 2. duruşması bugün İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

  Suç iddiası: Ekonomiye zarar vermek

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) şikayeti üzerine hazırlanan iddianamede sanıkların haberleri ve sosyal medya paylaşımları “Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet” suçu ile ilişkilendiriliyor.

  Mahkeme, delil değerlendirmesi yapılması gerektiği için derhal beraat kararı verilemeyeceğinden bu taleplerin ayrı ayrı reddine karar verdi. Bu celse itibariyle savunmaları tespit edilen sanıkların ise sonraki duruşmalardan vareste tutulmalarına hükmetti.

  Duruşmayı takip eden Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin yaptığı açıklamaya göre mahkeme, davayı 8 Mayıs tarihine erteledi.

  Ekonomik kriz nedeniyle geçen yıl 115 bin esnaf kepenk kapattı

  Ekonomi iyi gitmiyor! Son 15 yılda 1 milyon 896 bin esnaf kepenk indirdi

  KOBİ’lerde de batık kredi miktarı da bir yılda yüze 50 arttı. Türkiye’de son 15 yılda kepenk indiren esnaf sayısı da 1 milyon 896 bin oldu.

  Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre, Türkiye’deki toplam esnaf sayısı yaklaşık 1.8 milyon 791 bin 201’e geriledi. Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre, TESK verilerine göre, Türkiye’de en fazla esnaf iflası 2005 yılında yaşandı.

  O dönemde 282 bini aşkın esnaf iflas bayrağını çekerken ikinci en büyük esnaf batışı 143 bin ile 2011 yılında kayıtlara geçti. 2019’da üçüncü en fazla esnafın kepenk indirdiği yıl olarak kayıtlara geçti.

  Esnaflar ya sicil ya da meslek terkini yaptı. Sicil terkini yapanlar çoğunluktayken faaliyet gösterdiğini alanda değişikliğe gidenler de 2019’da 173 bine çıktı. 2018’de bu sayı 122 bin civarındaydı.