• Edremit’in ‘Aeneas Kültür Rotası’ yeni kültür rotası seçildi
  08 Ekim 2019

  Aeneas Kültür Rotası, dünya çapında 15 yeni kültür rotasından birisi olarak belirlendi.

  Edremit Belediyesi’nin projesi olan Aeneas Kültür Rotası, Avrupa Konseyi’nin Kültür Rotaları Enstitüsü’nce dünya çapında 15 yeni kültür rotasından birisi olarak belirlendi.

  Aeneas Kültür Rotası detayları ile anlatıldı

  Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Avrupa Konseyi’nin davetlisi olarak Romanya’da düzenlenen Avrupa Konseyi 9. İstişare Forumu toplantısına katıldı.

  Başkan Arslan, toplantıya Başkan Yardımcısı Tümdeniz Çelebi ve İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Tamer Acar ile birlikte katıldı.

  Toplantıda Avrupa Konseyi’nin Kültür Rotaları Enstitüsü ve UNESCO temsilcilerinden oluşan özel komisyona proje tanıtımı yapıldı.

  Ardından, diğer kültür rotalarının temsilcileri ve Avrupa’da turizm alanında öncü olan kentlerin yetkilileriyle bir araya gelerek, çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi.

  Karşılıklı heyetler arası görüşmelerde, Edremit Belediyesi’nin projesi olan Aeneas Kültür Rotası detayları ile anlatıldı.

  15 yeni aday kültür rotasından birisi olarak belirlendi

  Aeneas Kültür Rotası, Kültür Rotaları Enstitüsü tarafından 2020 yılında Türkiye’den başlayacak ilk rota olarak belirlendi. Dünya çapında ise 15 yeni aday kültür rotasından birisi olacak.

  Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan alınan sonuçla gurur duyduklarını belirterek şöyle dedi:

  “Edremit Belediyesi’nin projesine verdiği sonsuz desteğin yanı sıra, Kültür Bakanlığı ile bizler adına görüşme gerçekleştiren sayın Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü Genel Sekreteri Stefano Dominioni’nin, üzerimize düşen ne ise yerine getirmeye devam edeceğimizi bilmesini istiyorum.

  Birçok insanın çok ciddi emekleri bulunuyor

  İstişare Forumu’nun ikinci gününde, kentimize turizm alanında çok ciddi bir ivme kazandıracağına inandığım Aeneas Kültür Rotası projesi ile ilgili çalışmalarımızın hazırlanmasında birçok insanın çok ciddi emekleri bulunuyor.

  Bu çalışmalara önemli katkılar sunan Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Tümdeniz Çelebi, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Tamer Acar, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Elisa Falcini, Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü Genel Sekreteri Stefano Dominioni ve Avrupa Konseyi yetkililerine destekleri için Edremit halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum.”