• DSP’nin İstanbul adayından açıklama
  07 Mayıs 2019

  İstanbul’da iki bağımsız aday çekildi

  DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Muammer Aydın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada adaylıktan çekileceği sinyalini verdi.

  Aydın,”DSP, YSK eliyle yapılan hukuksuzluklar karşısında sessiz kalmayacak kendine düşeni ve gereğini yapacaktır. Tüm halkımız bundan emin olmalıdır” dedi.

  Aksakal, ‘Seçimlerin yenilenmesi en doğru karar olur’ demişti

  DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, dün YSK’nın kararı açıklanmadan önce Yeni Akit’e verdiği röportajda “İstanbul seçimlerinin yenilenmesi konusunda değerlendirmeniz ne olur?” sorusuna şöyle yanıt vermişti:

  “İstanbul seçimlerini tek başına değerlendirdiğimizde bizi doğru sonuçlara götürmez. Siyaset mekanizması maalesef tek başına halkın iradesinin dışındaki bazı merkezler tarafından, bazı güçler tarafından uzun zamandır şekillendirilir olmuştu. Biz Demokratik Sol Parti olarak bu sürecin bir benzerini 2018 yılındaki 24 Haziran seçimlerinde çok canlı olarak yaşamıştık. Yüksek Seçim Kurulu’nun kanunsuz kararlarıyla Demokratik Sol Parti seçim dışına itilmiş oldu. Yıllardır seçimler olur. Bölgenin, beldenin mahallenin ileri gelen insanları, tüccarları, esnafları, emekli memurları ve görevdeki memurları sandık başlarında görevlendirilir. Fakat ne olduysa bu geçtiğimiz yıl bir kanun çıkardılar. ‘Sandık kurulu başkanları kamu görevlisi olur’ diye. Bunu doğrusunu söylemek gerekirse itidalli olarak karşıladık. Neden kamu görevlisi? Türkiye’nin tek güvenilir kesimi kamuda çalışan insanlar mı? 80 milyon insanın geri kalan kısmı güvenilmez insanlar mıdır da böyle bir kanun çıkarma ihtiyacı hasıl olmuştur. Asıl bunun sorgulanması gerekirdi ama ne iktidar ne muhalefet bunu sorguladı. İstanbul büyük bir metropol. Sadece biri değil her ilçesi il büyüklüğünde. İstanbul’da bu tip hadiselerin ortaya çıkması ve belgeleri ile de ortaya konuluyor hale gelmiş olması bizim demokrasiyi işletmemizdeki sıkıntıları da su yüzüne çıkardı. Görünürde bir seçim yapıldı, bitti. 31 Mart’ta bitti diyorum, çünkü 81 vilayette seçim bitti ama İstanbul’da bir türlü bunu bitiremediler. Ben bunu sıradan bir vatandaş sıfatıyla söylüyorum. Eğer bu kadar şaibe İstanbul’un bazı ilçelerinde, belki de her ilçesinde yaşandıysa; o zaman Türkiye’nin diğer 81 vilayetinde de yaşamış olma ihtimalini yüksek görüyorum. Dolayısıyla bu seçimin sonuçlarının hukuki bir zemine oturmadığı, demokrasi zemininde yükselmediği gibi bir duyguya kapılma hakkına sahibim. Yüksek Seçim Kurulu, seçimleri güvenlik içerisinde hukuka adalete uygun ve kanunlara uygun şekilde bir güvenlik içerisinde yapmakla, yürütmekle sorumlu bir kurumdur. Ama en başta Yüksek Seçim Kurulu artık bu güvenilirliğini yitirmiştir. İstanbul seçimleri insanların kafasını bulandırdı, midesini bulandırdı.”

  DSP’den İstanbul seçimleri açıklaması

  “Dolayısıyla yeni bir başlangıç yapmanın en doğru karar olabileceğini düşünüyorum. En azından insanların kafasında başka bir istifham kalmasın. Seçimin yenilenmesi noktası belki de insanların aklındaki başka soruları da ortadan kaldırabilir. Tüm siyasi partiler sandıklara daha sıkı sarılırlar, oylarını daha iyi takip ederler. Konu sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı oyları ile ilişkiliymiş gibi gösteriliyor fakat ortalıkta yapılan itirazların temel noktasını sandık kurullarının oluşturulmasındaki kanunsuzluklar oluşturuyor. Şimdi sandık kurullarında bir kanunsuzluk yapıldıysa, Sandık Kurulu’nun oluşumu kanun dışı yöntemlerle oluşturulduysa; bu sandık kurulları sadece Büyükşehir Belediye oylarını saymadı ki. İlçe belediyelerinin oylarını da muhtarların oylarını da büyük şehir dışındaki ilçelerdeki meclis üyelerinin oylarını da saydı. Niçin bütün oylar tek zarfa kondu, hatırlayın önceki seçimlerde her oylamanın pusulaları farklı zarflara konulurdu, bu seçimde bu kaldırıldı. Dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin tek başına iptali olması bana göre hukuksuz olur. Yerel Yönetimler Kanunu 25. maddesinde ‘bir seçim çevresinde eğer seçimleri iptal ediliyorsa o çevredeki bütün yerlerde de iptal edilir. İstanbul seçim çevresi 39 ilçeyi kapsıyor. Dolayısıyla 39 ilçedeki seçimlerin de yenilenmesi gerekiyor, ben böyle düşünüyorum.”

  SP adayından Ekrem İmamoğlu’na mesaj… SP, DSP ve DP adayını çekecek mi?