• Diyanet’ten faizli işleme onay
  14 Ocak 2020

  Diyanet’ten faizli işleme onay verildi, karar oy çoğunluğuyla alındı.

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, ‘Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?’ sorusuna tarihinde ilk defa faizli işleme onay verdi.

  Diyanet’ten faizli işleme onay

  TOKİ tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dindeki hükmene ilişkin fetva veren Diyanet‘in sitesinde yer alan sorusuna Din İşleri Yüksek Kurulu şu cevabı verdi:

  “İslam’da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir.

  TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir.

  “Söz konusu projeden yararlanmak caizdir”

  Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.

  Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir.”

  Diyanet’e 2020 yılı için ayrılan bütçe sekiz bakanlığın bütçesini aştı

  TBMM Genel Kurulu’nda 9 Aralık günü başlayan ve 12 gün aralıksız süren 2020 yılı bütçesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçe teklifi tepki çekmişti.

  CHP, HDP ve İYİ Parti milletvekilleri, Diyanet’e 2020 yılı için ayrılan 11,5 milyar TL ödeneğin sekiz bakanlığın bütçesini aştığını vurgulamıştı.