• Depremin bilançosu artıyor
  25 Ocak 2020

  Elazığ’da yaşanan depremde can kaybı artıyor. Malatya’yı da etkileyen depremde bilanço yükseldi. Arama kurtarma çalışmaları devam ederken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, göçük altından 39 kişinin kurtarıldığını ve 22 yurttaşın da hayatını kaybettiğini duyurdu. Ancak bölgeden gelen haberler ölü sayısının daha fazla olduğu yönünde.

  Depremden bir gün sonra kameralar karşısına geçen Soylu, “Malatya Doğanyol’da 4 vatandaşımız, Elazığ’da 18 vatandaşımız deprem nedeniyle hayatını kaybetti.” dedi. Şu anda ellerindeki temel veriler çerçevesinde hayati fonksiyonlarıyla ilgili tedirginlik yaşanabilecek bir hastanın olmadığını belirten Soylu, “Depremin olduğu ilk andan itibaren toplam 39 kişiyi göçük altından sağ olarak çıkardık. Doğanyol’da göçük altında kimse kalmadı.” ifadelerini kullandı. Elazığ’da yaşanan depremde can kaybı artıyor.

  Soylu, hasar nedeniyle Adıyaman Cezaevi’nin boşaltılmasının doğru olabileceği yönünde karar alındığını söyledi.

  “4 sahra hastanemiz ve 48 çadırımız kuruluma hazır”

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Deprem bölgesinde 4 sahra hastanemiz ve 48 çadırımız kuruluma hazır. Sağlık kuruluşlarına başvuran 1031 kişiden 382’si yaralıydı. Serviste takibi yapılan 128 hastamızdan 34’ünün tedavisi yoğun bakımda sürüyor.” diye konuştu.

  Yurttaşlar tepkili

  Depremin hemen ardından arama ve kurtarma mçalışmalarının aksadığı yönündeki iddialar yurttaşların tepkisini çekti. AFAD’ın bazı köylere gidemediği ve ambulans helikopterlerin deprem bölgesine gönderilmemesi haberleri üzerine sosyal medyada pek çok yurttaş hükümeti eleştirdi. 1999 depreminin ardından toplanan yardım paraları ve hala alınmaya devam edilen deprem vergilerinin nereye harcandığını soran yurttaşlar AKP’li yöneticilere tepki gösterdi.

  Deprem Malatya, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Tunceli ve birçok ilde de hissedildi. Yaşanan depremin ardından açıklama yapan Malatya’nın Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, “100’den fazla ev yıkıldı. Bölgemizde çadırlar kurmaya çalışıyoruz” dedi.

  Malatya Valisi: “4 vatandaşımız yaşamını yitirdi”

  Malatya Valiliği, Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen kentte 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 226 kişinin yaralandığını, bazı konut ve yapılarda hasar oluştuğunu açıkladı.

  Adıyaman’da 814 tutuklu naklediliyor

  Elazığ depremi nedeniyle çatlaklar oluşan Adıyaman Cezaevi boşaltılmaya başlandı. Adalet Bakanlığı, 814 tutuklu ve hükümlünün Gaziantep, Urfa ve Maraş’taki cezaevlerine nakledilmeye başlandığını açıkladı.