• Depremin ardından veliler hasarlı okulların yıkılmasını talep ediyor
  08 Ekim 2019

  Depremin ardından veliler hasarlı okulların yıkılmasını talep eden veliler Sancaktepe Osmangazi İlköğretim Okulu’nun önünde bir araya geldi.

  60. Yıl İlkokulu binasına taşınan öğrencilerin velileri ve Eğitim Sen okulun önünde basın açıklaması yaptı.

  Okulda tadilatın başladığını belirten öğrenci velileri, bunun yeterli olmayacağını okulun yıkılarak yeniden yapılması gerektiğini söyledi.

  Basın açıklamasını okuyan öğrenci velisi Gül Çavuş Çiftçi, “Okulumuzun tekrar tamir edilmesini istemiyoruz. Yıkılıp yeniden yapılmasını istiyoruz.

  “Bu okula çocuklarımızı göndermek istemiyoruz”

  Bin 128 öğrencinin hayatını tehlikeye sokacak bu okula çocuklarımızı göndermek istemiyoruz. Gördüğünüz üzere okulumuza iskele kurulmuş sıva ile çatlaklar kapatılıyor.

  Mühendislerin söylediği, etriye aralığı hem çok fazla, hem de kiriş ile birleşim bölgesinde hiç yok. Ayrıca kolon donatıları tamamen korozyona uğramış ve dolayısıyla betonla birlikte çalışmıyor.

  Kolon kiriş birleşim noktasında kolon donatıları eğilmiş, yatay yani deprem yükü çekiçleme dediğimiz şekliyle vurmuş. Beton kalitesi çok kötü” diye konuştu.”

  “İnsana yakışan sağlıklı okullarda eğitim görmek istiyoruz”

  Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Kazım Yılancı ise “Bizler öğretmenler, öğrenciler ve veliler olarak hep birlikte insana yakışan bir ortamda, insana yakışan kalitede, insana yakışan sağlıklı okullarda eğitim öğretim görmek istiyoruz.” açıklamasında bulundu.