• Davutoğlu: Erdoğan 17 Aralık’ta Yüce Divan’a engel oldu
  07 Ocak 2020

  Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Erdoğan’ı Gezi’ye götürmek istedim gelmedi, 17 Aralık’ta Yüce Divan’a engel oldu, ‘barış bildirisi’ imzacısı akademisyenler için ‘teröristleri savunuyorsun’ dedi” diye konuştu.

  “Tayyip beyi Gezi’ye götürmek istedim”

  T24’ten Murat Sabuncu’ya konuşan Davutoğlu, “Başbakanlık yaptığım günlerde sustuğum, eleştiri yapmadığım söyleniyor. Bu doğru değil. Gezi’den 17 Aralık sürecine her konuda fikirlerimi söyledim, itiraz ettim, dönüştürmeye çalıştım. Bunların bir kısmında başarılı oldum, bir kısmında istediğimi elde edemedim. Gezi sırasında Tayyip Bey’i Taksim’e, o gençlerin arasına götürmek, onlarla görüştürmek için uğraştım. İkna edemedim. Taksim Dayanışması’ndan isimlerle görüştüm, buluşma ayarladım.” dedi.

  17-25 Aralık sürecine ilişkin “17 Aralık’ta itham edilen bakan arkadaşlarla ilgili ise benim farklı bir duruşum oldu. Bu arkadaşların Yüce Divan’a giderek aklanması gerektiğini düşünüyordum” Davutoğlu, Erdoğan’ın engel olduğunu söyledi şu sözlerle ifade etti:

  “Bakanların Tayyip Bey ile görüştüklerini ve onun ‘yapmayın’ dediğini öğrendim”

  “Tartışmalı bir görüşmeden sonra ertesi gün saat 11’de basın toplantısı düzenleyip gönüllü olarak Yüce Divan’a gitme konusunu açıklamalarında anlaştık. Ben o günlerde ‘Kim milli hazinemize, kaynaklarımıza yolsuzluk niyetiyle yaklaşırsa, kim hangi şekilde harama bulaşırsa, kardeşimiz de olsa, onunla mücadeleye kararlıyız’ demiştim. Ertesi gün öğlen saatleri oldu. Açıklama yapılmadı. Ne olduğunu sordum. Bakanların Tayyip Bey ile görüştüklerini ve onun ‘yapmayın’ dediğini öğrendim. Hemen yanına gittim. Neden böyle yaptığını sordum. Önemli kırılma noktalarından biriydi.”

  “Erdoğan, ‘teröristleri savunuyorsun’ dedi”

  Davutoğlu, Barış Akademisyenleri ile ilgili “Eleştirilerim oldu, diline, ifade tarzına. Ama sonuçta fikir özgürlüğü idi” dedi. Davutoğlu, Erdoğan’ın kendisine ‘teröristleri savunuyorsun’ dediğini söyledi. Davutoğlu, sözleri şöyle sürdürdü:

  “Tayyip Bey beni davet etti. Gittim. Bana ‘Bu bildiriye karşı niye daha sert tavır almıyorsun, adeta teröristleri savunuyorsun’ diye çıkıştı. Ben de bu akademisyenlerin terörist olarak tanımlanamayacağını, esas onun yaptığının fikir-ifade özgürlüğüne karşı bir tavır olduğunu söyledim. O adalet mekanizmasını işin içine sokmak istedi, ne yazık ki soktu da. Önünde bir liste vardı. ‘Sizin de kurulmasında katkısı olduğunuz Şehir Üniversitesi’nden isimler de var’ dedi. Ben de bunun onların doğal hakkı olduğunu söyledim.”