• Daron Acemoğlu: Amerika faşist mi oluyor?
  16 Ocak 2020

  HABER MERKEZİ

  Daron Acemoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın ırkçı eğilimleri ve toplumu kutuplaştıran bölücü söylemlerini ele alarak, “Amerika faşist mi oluyor?” sorusunu gündeme getirdi.

  Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Project Syndicate‘te yayınlanan makalesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın ırkçı eğilimleri ve toplumu kutuplaştıran bölücü söylemlerine bakarak, pek çok muhalifi tarafından tarafından günümüz modern dünyasının Benito Mussolini ya da Adolf Hitler’i olarak görülebileceğini belirterek “Amerika faşist mi oluyor?” sorusunu ele aldı.

  ABD’deki MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) ekonomi profesörü olarak görevini sürdüren ve James A. Robinson ile birlikte yayınladıkları Ulusların Düşüşü kitabı ile dünya çapında tanınan Acemoğlu, ABD’de Trump döneminde artan ve genel olarak sağ görüşten kaynaklanan aşırılık ve anti-semitizme bağlı şiddetin artışına değindi.

  ABD’de aşırılık ve anti-semitizm artıyor

  İnkâr ve İftira ile Mücadele Birliği (Anti-Defamation League) tarafından paylaşılan istatistikleri aktaran Acemoğlu, ADB’de 2018 yılında aşırılık ve anti-semitizme bağlı 6,768 şiddet vakasının meydana geldiğini belirtti. Önceki yıllara göre bu tür vakalarda belirgin bir artış olduğunu söyleyerek Trump’ın bu artıştan sorumlu olduğunu işaret etti.

  Acemoğlu, Trump‘ın kışkırtıcı söylemleri ve gerçekleri çarpıtıyor oluşu gibi faşist” olarak nitelendirilmesine sebep olabilecek pek çok özelliğe sahip olduğunu belirtti.

  Trump’ın Mussolini veya Hitler ile karşılaştırılmasının benzerliklere değinen Acemoğlu, Trump’ın demokratik kurumları gayri meşrulaştırma ve bürokrasinin tarafsızlığını aşındırma çabalarının sadece kendisinin ve ailesinin ekonomik çıkarlarını artırmak için yaptığa bir şey değil aynı zamanda kişisel gücüne artırmak için uyguladığı bir strateje olması ile de İtalyan faşistlerine ve Nazilere benzediğini ifade etti.

  Bu benzetmeleri abartmanın doğru olmayacağını belirten Acemoğlu, Mussolini ve Hitler döneminde, bu ülkelerdeki halkın, Rusya’daki Bolşevik Devrimin etkilerine de bağlı olarak, kendilerini tehdit altında hissettiklerini, fakat ABD’de günümüzde böyle bir durumun olmadığını belirtti.

  Acemoğlu, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan travmaların Irak ve Afganistan işgallerinde yer alan ABD’li askerlerde de benzer şekilde görüldüğünü belirtti. ABD Başkanı Trump’ın kendi günücü konsolide etmek amacıyla henüz demokratik seçimlerin dışında bir yolu denemediğini söyleyerek bu durumun Kasım ayındaki demokratik mücadeleyi kaybetmesi durumunda değişebileceğini ifade etti.

  İlgili makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

  Daron Acemoğlu kimdir?

  Daron AcemoğluTürk-Amerikalı ekonomisttir. Daron Acemoğlu, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) İktisat Profesörüdür. IDEAS/RePEc araştırma veri tabanına göre, “Dünya’daki En Çok Alıntı Yapılan ilk 10 Ekonomist” arasındadır.

  1996 Yılının En İyi Makalesi

  1967 yılında İstanbul’da doğan Acemoğlu, Ermeni kökenlidir. 1986 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirmiştir. Lisans derecesini İngiltere’nin York Üniversitesi’nde alan Acemoğlu, yüksek lisans ve doktora derecelerini ise bu dalda en prestijli okullardan olan Londra Ekonomi Okulu’ndan almıştır. 1992-93 yılları arasında Londra Ekonomi Okulu’nda ders veren Acemoğlu, 1993’te ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde ders vermeye başlamıştır. MIT’deki akademik kariyerinin ilk yıllarında, iktisat alanındaki tarihi yayınlardan biri olan The Economic Journal’da yayınlanan bir çalışması “1996 Yılının En İyi Makalesi” ödülünü almıştır. Daron Acemoğlu, 2000 yılında profesörlüğe yükselmiştir.

  MIT’de profesör ve eski Devlet Bakanı İsmail Özdağlar’ın kızı olan Asuman Özdağlar ile evlidir ve çiftin iki erkek çocuğu vardır.

  AKP iktidarının Orta Doğu ve İran’la ilgisi var mı?

  Lübnan’da protestoları sürdüren halk ‘öfke haftası’ ilan etti

  Hafter, ateşkes anlaşmasını neden imzalamıyor?